Tesla Model 3Standard Range+ RWD 4d
Kontantpris
157.500 kr.Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 9/2021 |
| Kilometertal | 98.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 448 km |
| Batterikapacitet | 54,0 kWh |
| Energiforbrug | 149 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 306 hk/350 nm |
| Acceleration | 5,9 sek. |
| Tophastighed | 210 km/t |
| Trækvægt | 910 kg |
| Farve | Grå |
Beskrivelse
Bilen har en mindre bule på højre side (fremgår tydeligt af billedet) den har ingen mekaniske problemer, kører perfekt. Blev synet uden anmærkninger i september 2025. Fælgene er lidt ridsede i kanten ellers har den altid kørt med hjulkapsler.
Bilen har varmepumpe og glastag.
Bilen fik 4 nye vinterdæk sat på de originale alu fælge i vinters.
Bilen vil få en fuld klargøring inden evt. salg.
Sælges kun fordi jeg har fået firmabil.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Sedan |
| Bagagerumsstørrelse | 542 liter |
| Vægt | 1.684 kg |
| Bredde | 185 cm |
| Længde | 469 cm |
|---|---|
| Højde | 144 cm |
| Lasteevne | 376 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 910 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 4 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El betjent bagklap |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | El komfortsæder |
| Aircondition | El-ruder |
| Alufælge | Fjernlysassistent |
| Auto. nødbremse | Navigation |
| Auto. parkering | Nøglefri tænding |
| Automatgear | Panoramatag |
|---|---|
| Automatisk lys | Parkeringssensor (for) |
| Bakkamera | Sædevarme |
| Blindvinkelassistent | Servo |
| Dæktryksmåler | Vognbaneassistent |