Tesla Model 3Standard Range+ RWD 4d
Kontantpris
152.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2020 |
|---|---|
| 1. registrering | 12/2019 |
| Kilometertal | 123.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 381 km |
| Batterikapacitet | 49,0 kWh |
| Energiforbrug | 160 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 325 hk/- |
| Acceleration | 5,6 sek. |
| Tophastighed | 225 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Grå |
Beskrivelse
Tesla Model 3 SR+ / Standard Range Plus sælges.
Modelår 2020, første køb sidst i 2019.
Bilen har kørt 123.000 km og fremstår i meget pæn og velholdt stand.
Highlights:
- Batterigaranti til december 2027 (ca. 21 måneder tilbage)
- Sommerdæk med kun ca. 3.000 km
- Nysynet i december 2025
- Gennemgået og klargjort inden syn
- Ingen skader
- Velkørende og løbende vedligeholdt
Rattet har lidt kosmetisk slid / afskalning, som ses på nogle Teslaer, men det har ingen betydning for funktion eller køreoplevelse.
En rigtig fin og velholdt Model 3 SR+, som er klar til ny ejer.
Kan ses og prøves efter aftale.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 369.990 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Sedan |
| Bagagerumsstørrelse | 542 liter |
| Vægt | 1.835 kg |
| Bredde | 185 cm |
| Længde | 469 cm |
|---|---|
| Højde | 144 cm |
| Lasteevne | 314 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 4 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fjernlysassistent |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | Fuldaut. klima |
| Aircondition | Internet |
| Anhængertræk, aftagl. | Kurvelys |
| Auto. nødbremse | LED Kørelys |
| Automatgear | Navigation |
| Automatisk lys | Panoramatag |
|---|---|
| Automatisk start/stop | Parkeringssensor (for) |
| Bakkamera | Sædevarme |
| Dæktryksmåler | Servo |
| El komfortsæder | Vognbaneassistent |
| El-ruder |