Tesla Model 3Long Range AWD 4d
Kontantpris
164.900 kr.Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 12/2020 |
| Kilometertal | 142.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 550 km |
| Batterikapacitet | 82,0 kWh |
| Energiforbrug | 147 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 250 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | 25 min |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 498 hk/- |
| Acceleration | 4,4 sek. |
| Tophastighed | 233 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
Familiebil i god stand, som vi har haft stor glæde af.
Bilen er løbende vedligeholdt med følgende opdateringer:
– Kontrolarm foran udskiftet i 2025
– Skærm udskiftet i 2024
– Bagbremser udskiftet i 2024
– Oliepumpe bagtil udskiftet i 2025
Leveres på helårsdæk og inkluderer desuden et ekstra sæt fælge med dæk (disse er dog slidte).
Bilen er udstyret med trækkrog samt original Tesla “mormorlader”, inkl. ekstra blåt CE-stik udover standard 220V-stik.
Den beregnede batterikapacitet fra Tessie-appen er 87 %, hvilket stemmer godt overens med den rækkevidde, vi oplever i praksis.
Garanti på batteri og motorer gælder indtil 4. december 2028 eller 192.000 km – alt efter hvad der kommer først.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 444.900 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Sedan |
| Bagagerumsstørrelse | 542 liter |
| Vægt | 1.847 kg |
| Bredde | 185 cm |
| Længde | 469 cm |
|---|---|
| Højde | 144 cm |
| Lasteevne | 333 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 4 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El komfortsæder |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | El-ruder |
| Aircondition | Fjernlysassistent |
| Alufælge | Fuldaut. klima |
| Anhængertræk, aftagl. | Internet |
| Auto. nødbremse | LED Kørelys |
| Automatgear | Navigation |
|---|---|
| Automatisk lys | Nøglefri tænding |
| Automatisk start/stop | Panoramatag |
| Bakkamera | Parkeringssensor (for) |
| Blindvinkelassistent | Sædevarme |
| Dæktryksmåler | Servo |
| El betjent bagklap | Vognbaneassistent |