Peugeot 5081,5 BlueHDi 130 Allure Pack EAT8 5d
Kontantpris
120.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2019 |
|---|---|
| 1. registrering | 8/2019 |
| Kilometertal | 171.000 km |
| Drivmiddel | Diesel |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 28,9 km/l |
| CO2 udledning | 109 g/km |
| Euronorm | 6 |
|---|---|
| Periodisk afgift | 2.440 kr. / år |
| Ydelse | 130 hk/300 nm |
| Acceleration | 10,0 sek. |
| Tophastighed | 208 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 8 |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Sortmetal |
Beskrivelse
Fantastisk bil.
Har netop fået skiftet tandrem, vandpumpe, brændstoffilter, luftfilter, pollenfilter, knastakselkæden skiftet og fået service d. 02.02.2026. Alle serviceaftaler er overholdt. Kvitteringer på udført arbejde.
Den står med vinterhjul på originale Peugeot alufælge. De skal nok skiftes til næste sæson.Der medfølger i prisen også sommerhjul ligeledes på originale Peugeot alufælge.
Har små stenslagsskader og brugsspor. Står ellers flot.
Sælges kun fordi at vi har fået et andet kørselsbehov.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 366.000 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 487 liter |
| Vægt | 1.574 kg |
| Bredde | 186 cm |
| Længde | 475 cm |
|---|---|
| Højde | 140 cm |
| Lasteevne | 446 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Tankkapacitet | 55 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Blindvinkelassistent |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | Dæktryksmåler |
| Aircondition | El-ruder |
| Alufælge | Fjernlysassistent |
| Android auto | Fuldaut. klima |
| Anhængertræk, aftagl. | LED Kørelys |
| Apple carplay | Navigation |
|---|---|
| Automatgear | Sædevarme |
| Automatisk lys | Servo |
| Bakkamera | Vognbaneassistent |