Tesla Model YLong Range AWD 5d
Kontantpris
185.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 8/2021 |
| Kilometertal | 166.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 507 km |
| Batterikapacitet | 70,0 kWh |
| Energiforbrug | 169 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 250 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 514 hk/527 nm |
| Acceleration | 5,0 sek. |
| Tophastighed | 217 km/t |
| Trækvægt | 1.600 kg |
| Farve | - |
Beskrivelse
Bil i fin stand og uden anmærkninger fra syn.
Sommerdæk kommer med new aero fælge og vinterdæk er på Tesla standard følge. Begge sæt har rigeligt mønster til tilbage.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 495.232 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 854 liter |
| Vægt | 1.981 kg |
| Bredde | 192 cm |
| Længde | 475 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 390 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.600 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fartpilot |
|---|---|
| Aircondition | Fjernlysassistent |
| Alufælge | Fuldaut. klima |
| Anhængertræk, aftagl. | Internet |
| Auto. nødbremse | Kurvelys |
| Automatgear | LED Kørelys |
| Automatisk lys | Navigation |
|---|---|
| Automatisk start/stop | Nøglefri tænding |
| Bakkamera | Panoramatag |
| Blindvinkelassistent | Parkeringssensor (for) |
| Dæktryksmåler | Sædevarme |
| El betjent bagklap | Servo |
| El komfortsæder | Vognbaneassistent |
| El-ruder |