Tesla Model YPremium Long Range RWD 5d
Kontantpris
354.999 kr.Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 12/2025 |
| Kilometertal | 3.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 657 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
| Energiforbrug | 127 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 340 hk/450 nm |
| Acceleration | 5,6 sek. |
| Tophastighed | 201 km/t |
| Trækvægt | 1.600 kg |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
STÅR SOM NY.
Tesla model Y Premium Long range RWD i hvid fra dec. 2025 med sort interiør. Har kørt ca. 2600 km. Dufter og står som ny. Der er ingen ridser eller skader på bilen. Ingen pletter indvendig. Fejler ikke noget. Ingen kæledyr. Ingen rygning.
Kommer med vinterdæk (19” Pirelli winter) som er påsat og tilhørende sommerdæk (19” crossflow fælge).
Har Teslas normale garanti fra dec. 2025.
Befinder sig i Gentofte. Ønsker kun henvendelser fra seriøse købere.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 355.310 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 854 liter |
| Vægt | 1.903 kg |
| Bredde | 198 cm |
| Længde | 479 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 520 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.600 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fuldaut. klima |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | Nøglefri tænding |
| Aircondition | Panoramatag |
| Automatgear | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk lys | Sædevarme |
| Bakkamera | Servo |
| Blindvinkelassistent | Træk |
|---|---|
| Dæktryksmåler | Vognbaneassistent |
| El betjent bagklap |