Nissan Ariya63 Advance 5d
Detaljer
| Modelår | 2024 |
|---|---|
| 1. registrering | 9/2024 |
| Kilometertal | 18.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 403 km |
| Batterikapacitet | 63,3 kWh |
| Energiforbrug | 176 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 22,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 130 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 214 hk/300 nm |
| Acceleration | 7,5 sek. |
| Tophastighed | 160 km/t |
| Trækvægt | 750 kg |
| Farve | Koksmetal |
Beskrivelse
Gerne bytte med BMW iX3 med fornuftigt km-tal.
Pæn og velholdt Nissan Ariya med lavt km-tal sælges.
1 ejer og dansk bil fra ny 9/2024. Bilen er software opdateret med trådlås Android Auto, genvej til batterivarmer, fast accepteret betingelser for Nissan ved opstart (så man er fri at trykke OK hver gang).
Udstyrs niveau er Advance, som har elektrisk bagklap, tonede ruder, LED-tågeforlygter, opvarmet forrude, ProPILOT Assist med intelligent vognbaneassistent, 360 graders kameraer.
Bemærk 22 kW AC-opladning (nogle Ariya er solgt kun med 1 fase og 3,6 kW AC). Bilen er primært ladet op via hjemmelader.
Service ok hos aut. Nissan værksted.
Fortsat nybilsgaranti til 9/2027 / 100000 km.
Fortsat garanti på elbilskomponenter til 9/2029 / 100000 km.
Fortsat batterigaranti på Lithium-ion batteri til 9/2032 / 160000 km.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 307.064 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 468 liter |
| Vægt | 1.980 kg |
| Bredde | 185 cm |
| Længde | 460 cm |
|---|---|
| Højde | 166 cm |
| Lasteevne | 420 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 750 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El betjent bagklap |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | El-ruder |
| Alufælge | Fjernlysassistent |
| Android auto | Fuldaut. klima |
| Apple carplay | LED Kørelys |
| Auto. nødbremse | Navigation |
| Automatgear | Nøglefri tænding |
|---|---|
| Automatisk lys | Parkeringssensor (for) |
| Bakkamera | Sædevarme |
| Blindvinkelassistent | Servo |
| Dæktryksmåler | Vognbaneassistent |