Seat Leon1,5 eTSi 150 FR Sportstourer DSG 5d
Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 2/2021 |
| Kilometertal | 99.000 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 20,9 km/l |
| CO2 udledning | 131 g/km |
| Euronorm | 6 |
|---|---|
| Periodisk afgift | 1.600 kr. / år |
| Ydelse | 150 hk/250 nm |
| Acceleration | 8,4 sek. |
| Tophastighed | 218 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 7 |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Grå |
Beskrivelse
Sælger min flotte og velkørende SEAT Leon Sportstourer FR med DSG automatgear. Her får du en rummelig, komfortabel og samtidig sporty stationcar med masser af udstyr og køreglæde.
Bilen fremstår i rigtig pæn stand, er velholdt og har fået løbende service.
? Udstyr (udpluk):
FR sportsudstyr (sportsæder, styling, rat)
Adaptiv fartpilot
Apple CarPlay / Android Auto
Navigation
LED forlygter
Parkeringssensor for/bag
Klimaanlæg (2-zoners)
Sædevarme
Multifunktionsrat
Alufælge
?? Hvorfor vælge denne bil?
Denne Leon Sportstourer kombinerer sporty design med praktisk rummelighed – perfekt som både familie- og pendlerbil. DSG-gearkassen giver en glidende og komfortabel køreoplevelse, og FR-udstyret giver bilen et ekstra lækkert og dynamisk udtryk.
??? Stand:
Bilen er ikke-ryger, og der er passet godt på den. Alt fungerer som det skal.
Har nogle enkelte kosmetiske fejl, som fremgår af billederne, ellers er den meget flot.
?? Kontakt mig gerne for spørgsmål eller en fremvisning/prøvetur.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 305.810 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | St.car |
| Bagagerumsstørrelse | 620 liter |
| Vægt | 1.310 kg |
| Bredde | 180 cm |
| Længde | 464 cm |
|---|---|
| Højde | 144 cm |
| Lasteevne | 690 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Nej |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Tankkapacitet | 45 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fjernlysassistent |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | Fuldaut. klima |
| Alufælge | LED Kørelys |
| Android auto | Navigation |
| Apple carplay | Nøglefri tænding |
| Auto. nødbremse | Parkeringssensor (for) |
| Automatgear | Sædevarme |
|---|---|
| Automatisk lys | Servo |
| Automatisk start/stop | Træk |
| Dæktryksmåler | Vognbaneassistent |
| El-ruder |