Seat Leon1,4 eHybrid Cupra Sportstourer DSG 5d
Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 6/2021 |
| Kilometertal | 96.000 km |
| Drivmiddel | Plug-in hybrid Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 86,4 km/l |
| Rækkevidde | (NEDC) 50 km |
| Batterikapacitet | 8,6 kWh |
|---|---|
| Energiforbrug | 119 Wh/km |
| Hjemmeopladning AC | 3,6 kW |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| CO2 udledning | 31 g/km |
| Euronorm | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 245 hk/400 nm |
| Acceleration | 7,0 sek. |
| Tophastighed | 225 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 6 |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Blåmetal |
Beskrivelse
Sælger min Cupra Leon Sportstourer plug-in hybrid.
Skarp pris inden den ryger til forhandler
En sporty og økonomisk familiebil med mulighed for daglig kørsel på el og benzin til de lange ture. Bilen fremstår i flot stand og er løbende passet.
Fremhævet udstyr:
* Elektrisk svingbart anhængertræk
* Bakkamera
* Adaptiv fartpilot
* 19” originale Cupra alufælge
* 18” vinter alufælge
* Travel Assist (kombinerer adaptiv fartpilot og aktiv vognbaneassistent – bilen holder selv afstand og centrering på vejen)
* Digital cockpit
* Apple CarPlay
* Nøglefri betjening (keyless)
* Sædevarme og ratvarme
* Parkeringssensorer for/bag
* Trådløs opladning til mobil
Stand:
* Generelt meget velholdt både inde og ude
* Mindre flænge i læder på førersæde (udbedring estimeret til ca. 1.500 kr.)
* To stenslag i forrude, som er limet
* Sommerdæk nærmer sig udskiftning
* Sommer- og vinterfælge i pæn stand
En rigtig fin og velkørende Cupra med det rigtige udstyrsniveau og lavere driftsomkostninger via plug-in hybrid.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 338.409 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | St.car |
| Bagagerumsstørrelse | 470 liter |
| Vægt | 1.717 kg |
| Bredde | 180 cm |
| Længde | 464 cm |
|---|---|
| Højde | 144 cm |
| Lasteevne | 373 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Tankkapacitet | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Bakkamera |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | Blindvinkelassistent |
| Adaptiv undervogn | El betjent bagklap |
| Aircondition | El-ruder |
| Alufælge | Fjernlysassistent |
| Anhængertræk, aftagl. | Fuldaut. klima |
| Apple carplay | Navigation |
|---|---|
| Auto. nødbremse | Nøglefri tænding |
| Auto. parkering | Parkeringssensor (for) |
| Automatgear | Sædevarme |
| Automatisk lys | Servo |
| Automatisk start/stop | Vognbaneassistent |