Peugeot 30081,6 Hybrid Allure EAT8 5d
Kontantpris
155.900 kr.Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 12/2021 |
| Kilometertal | 95.000 km |
| Drivmiddel | Plug-in hybrid Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 39,2 km/l |
| Rækkevidde | (WLTP) 62 km |
| Batterikapacitet | 9,5 kWh |
|---|---|
| Energiforbrug | 154 Wh/km |
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| CO2 udledning | 31 g/km |
| Euronorm | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 225 hk/360 nm |
| Acceleration | 8,7 sek. |
| Tophastighed | 225 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 8 |
| Trækvægt | 1.250 kg |
| Farve | Sort |
Beskrivelse
Meget velholdt og velkørende Peugeot 3008 Hybrid Plug-in - synet 11.2025.
Jfr. vedligeholdelsesplanen fra Peugeot er der ved seneste eftersyn (4 års eftersyn) udskiftet tilbehørsbatteri 12V - ikke fordi vi har oplevet problemer med batteriet, men udelukkende fordi det kræves af Peugeot. Så det dyre eftersyn er på plads.
Pt. står bilen med vinterdæk på alufælge, og derudover medfølger originale Peugeot fælge jfr foto.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 395 liter |
| Vægt | 1.858 kg |
| Bredde | 184 cm |
| Længde | 445 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 412 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.250 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Nej |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Tankkapacitet | 43 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El betjent bagklap |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | El-ruder |
| Alufælge | Fjernlysassistent |
| Android auto | Fuldaut. klima |
| Apple carplay | LED Kørelys |
| Auto. nødbremse | Navigation |
| Automatgear | Nøglefri tænding |
|---|---|
| Automatisk lys | Parkeringssensor (for) |
| Bakkamera | Sædevarme |
| Blindvinkelassistent | Servo |
| Dæktryksmåler | Vognbaneassistent |