Mercedes EQA250Progressive Advance 5d
Kontantpris
279.400 kr.Detaljer
| Modelår | 2025 |
|---|---|
| 1. registrering | 1/2025 |
| Kilometertal | 11.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 528 km |
| Batterikapacitet | 66,5 kWh |
| Energiforbrug | 144 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 190 hk/385 nm |
| Acceleration | 8,6 sek. |
| Tophastighed | 160 km/t |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
Flot 2025 EQA. Den opdaterede/faceliftede version. Står stort set som en ny bil.
Faceliftet giver bl.a:
Længere rækkevidde/lavere strømforbrug.
Stor forbedring af brugerflade/navigation/stemmestyring på dansk der fungerer mv.
Trådløs Apple CarPlay/Android Auto (intet behov for kabel)
Derudover
Full LED lygter,
Fjernlysassistent,
Vejbaneassistent
Regn/Lys-sensor,
Nøglefri start,
Varme i forsæder og rat,
P-sensorer for/bag
Bakkamera
Elektrisk bagklap og meget andet.
Bilen er stort set altid opladet hjemme, mellem 20-80%.
Bemærk, 5 års Mercedes Junge Sterne garanti på hele bilen indtil 2031 og derudover garanti på batteriet til 2033.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 340 liter |
| Vægt | 2.045 kg |
| Bredde | 183 cm |
| Længde | 446 cm |
|---|---|
| Højde | 161 cm |
| Lasteevne | 425 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | - |
| Døre | 5 |