Volvo XC40P6 ReCharge Core 5d
Detaljer
| Modelår | 2023 |
|---|---|
| 1. registrering | 5/2023 |
| Kilometertal | 70.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 424 km |
| Batterikapacitet | 70,0 kWh |
| Energiforbrug | 186 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 150 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 231 hk/330 nm |
| Acceleration | 7,4 sek. |
| Tophastighed | 160 km/t |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Sort |
Beskrivelse
Udstyr og funktioner:
?? Fartpilot
?? Bakkamera
?? 19" letmetalfælge (Helårsdæk)
?? Vognbaneassistent
?? Parkeringssensorer for og bag
?? Hill Start Assist / Hill Descent Control
?? Advarsel ved glat vej & nødbremseblink
?? Fører- og passagerairbags + side- og gardinairbags (+ Knæairbag førerside)
?? ABS og intelligent kollisionssystem
?? ISOFIX / i-Size beslag foran og bag
?? Multifunktions læderrat
?? Komfortforsæder med elektrisk lændestøtte
?? Midterarmlæn foran og bag med kopholdere
?? Digital instrumentering
?? Indvendig belysning og ambientelys
?? Klimaanlæg bizone
?? Apple CarPlay & Google Assistant inkl. Maps
?? High Performance lydsystem
?? Trådløs telefonopladning + USB-C
?? LED-forlygter og baglygter
?? Bilens specifikationer:
? WLTP-rækkevidde: 422 KM
? Batterikapacitet: 70 kWh
? DC-ladeeffekt: 150 kW
? AC-ladeeffekt: 11 kW
? Bagagerumskapacitet: 419L (1.295L med bagsæderne nedfoldet)
Bilen kan betjenes via app.
Fabriksgaranti indtil Maj 2026.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 382.900 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | SUV |
| Bagagerumsstørrelse | 413 liter |
| Vægt | 1.938 kg |
| Bredde | 187 cm |
| Længde | 443 cm |
|---|---|
| Højde | 165 cm |
| Lasteevne | 522 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fartpilot |
|---|---|
| Aircondition | Fjernlysassistent |
| Alufælge | Fuldaut. klima |
| Android auto | Head-up display |
| Apple carplay | Internet |
| Automatgear | LED Kørelys |
| Automatisk lys | Navigation |
|---|---|
| Bakkamera | Nøglefri tænding |
| Dæktryksmåler | Parkeringssensor (for) |
| El betjent bagklap | Sædevarme |
| El komfortsæder | Servo |
| El-ruder | Vognbaneassistent |