Volvo V60 CC2,4 D4 190 Momentum aut. AWD 5d
Detaljer
| Modelår | 2016 |
|---|---|
| 1. registrering | 9/2015 |
| Kilometertal | 222.000 km |
| Drivmiddel | Diesel |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 17,5 km/l |
| CO2 udledning | 152 g/km |
| Euronorm | 6 |
|---|---|
| Periodisk afgift | 6.040 kr. / år |
| Ydelse | 190 hk/420 nm |
| Acceleration | 8,6 sek. |
| Tophastighed | 210 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 6 |
| Trækvægt | 1.900 kg |
| Farve | Brunmetal |
Beskrivelse
SJÆLDEN AWD VOLVO – IKKE SOM DE ANDRE
En af de få i Danmark!
Volvo V60 Cross Country D4 AWD aut.
5-cyl. motor + automatgear + ægte AWD
Hvis du ved hvad det er – så ved du også, at de ikke hænger på træerne
• 2016 (09/2015)
• 222.000 km
• 190 hk / 420 Nm / 17,5 km/l
• Træk: 1900 kg
• Serviceret og kører perfekt
Udstyr:
Sort Læder
Volvo Navigation
P-sensor for/bag
Fartpilot
Xenon + LED
Sædevarme
Bluetooth / DAB
Isofix m. integreret børnesæde
Svenskbygget kvalitet – solid som få
Den rigtige motor (5-cyl diesel)
Perfekt til både familie og trailer
Ikke en bil for alle – men for den rigtige køber.
Pris: 179.900 kr.
Nypris: 655.000 kr
Evt. bytte med Polestar 2
Skriv pb ved interesse
Se test af modellen på: https://www.motorsiden.dk/Biltest/Volvo%20V60%20Cross%20Country%20D4%20AWD%20aut%20test.htm
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 655.598 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | St.car |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.836 kg |
| Bredde | 190 cm |
| Længde | 464 cm |
|---|---|
| Højde | 155 cm |
| Lasteevne | 464 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.900 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| Cylindre | 5 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Tankkapacitet | 67 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fuldaut. klima |
|---|---|
| Alufælge | Kurvelys |
| Auto. nødbremse | Navigation |
| Automatgear | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk lys | Sædevarme |
| Automatisk start/stop | Servo |
| Dæktryksmåler | Træk |
|---|---|
| El-ruder | Xenonlygter |
| Fartpilot |