Volvo S802,4 D5 Summum aut. 4d
Kontantpris
28.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2006 |
|---|---|
| 1. registrering | 12/2006 |
| Kilometertal | 460.000 km |
| Drivmiddel | Diesel |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 13,7 km/l |
| CO2 udledning | 207 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 11.160 kr. / år |
| Ydelse | 185 hk/400 nm |
| Acceleration | 9,0 sek. |
| Tophastighed | 225 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 6 |
| Trækvægt | 2.000 kg |
| Farve | Mørkblåmetal |
Beskrivelse
Volvo S80 i flot farvekombination mørkeblå metal/beige læder, cappucino instrumentbræt. Velkørende, yderst pålidelig og ekstremt sikker luksusbil til små penge. D5 dieselmotor som nok er Volvos bedste motor nogensinde… Kører op til 20 km/l på gode dage! Pakket med airbags, BLIS og meget andet sikkerhedsudstyr. Højt udstyrsniveau med xenon-kurvelys, alarm, elektrisk nedfældeligenakkkestøtter bag, elektrisk førersæde, sædevarme for og bag, BLIS, fjernbetjent oliefyr(ses yderst sjældent fjernbetjent), aftageligt træk. Luksus måtter(originale). Undervognsbehandlet flere gange. Monteret med Michelin vinterhjul/alu. Michelin sommerdæk kan evt medfølge.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 801.896 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Sedan |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.562 kg |
| Bredde | 186 cm |
| Længde | 485 cm |
|---|---|
| Højde | 149 cm |
| Lasteevne | 638 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 2.000 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 5 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Nej |
| Airbags | 8 |
| Tankkapacitet | 70 l |
| Døre | 4 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El-ruder |
|---|---|
| Aircondition | Fartpilot |
| Alufælge | Fuldaut. klima |
| Anhængertræk, aftagl. | Kurvelys |
| Automatgear | Sædevarme |
| Automatisk lys | Servo |
| Blindvinkelassistent | Xenonlygter |
|---|---|
| El komfortsæder |