Tesla Model YLong Range AWD 5d
Kontantpris
279.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2023 |
|---|---|
| 1. registrering | 6/2023 |
| Kilometertal | 39.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 565 km |
| Batterikapacitet | 75,0 kWh |
| Energiforbrug | 169 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 250 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | 26 min |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 514 hk/- |
| Acceleration | 5,0 sek. |
| Tophastighed | 217 km/t |
| Trækvægt | 1.600 kg |
| Farve | Mørkrødmetal |
Beskrivelse
Flot model Y i Midnight Cherry Red.
Helårsdæk er monteret (Michelin Cross Climate 2-SUV). Originale næsten nye sommerdæk medfølger.
3D gulvmåtter medfølger sammen med originale nye gulvmåtter.
Et service er udført med efterfølgende udskift af bærearmsbøsninger på garanti.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 436.710 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 854 liter |
| Vægt | 2.057 kg |
| Bredde | 192 cm |
| Længde | 475 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 562 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.600 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fjernlysassistent |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | Fuldaut. klima |
| Aircondition | Internet |
| Anhængertræk, aftagl. | Kurvelys |
| Auto. nødbremse | LED Kørelys |
| Automatgear | Navigation |
| Automatisk lys | Nøglefri tænding |
|---|---|
| Bakkamera | Panoramatag |
| Blindvinkelassistent | Parkeringssensor (for) |
| Dæktryksmåler | Sædevarme |
| El betjent bagklap | Servo |
| El komfortsæder | Vognbaneassistent |
| El-ruder |