Tesla Model SP85D 5d
Kontantpris
169.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2015 |
|---|---|
| 1. registrering | 8/2015 |
| Kilometertal | 114.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (NEDC) 460 km |
| Batterikapacitet | 85,0 kWh |
| Energiforbrug | 238 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 113 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | -/967 nm |
| Acceleration | 3,3 sek. |
| Tophastighed | 250 km/t |
| Trækvægt | - |
| Farve | - |
Beskrivelse
Fri supercharge, MCU2, CCS opdatering, super Hi-fi, next gen seats, soltag. 2 nye trækaksler, nye bærerarme, 4 dørhåndtag, 2 nye håndbremsekalibre, aicon service.
4 nye bremser og klodser og 4 nye støddæmpere (luft) samt ny styrekugle.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 866.000 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 2.262 kg |
| Bredde | 196 cm |
| Længde | 498 cm |
|---|---|
| Højde | 145 cm |
| Lasteevne | 408 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 8 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El komfortsæder |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | El-ruder |
| Adaptiv undervogn | El-soltag |
| Aircondition | Fjernlysassistent |
| Alufælge | Fuldaut. klima |
| Auto. nødbremse | Internet |
| Auto. parkering | Navigation |
|---|---|
| Automatgear | Nøglefri tænding |
| Automatisk lys | Panoramatag |
| Automatisk start/stop | Parkeringssensor (for) |
| Bakkamera | Sædevarme |
| Blindvinkelassistent | Servo |
| Dæktryksmåler | Vognbaneassistent |
| El betjent bagklap | Xenonlygter |