Tesla Model S90D 5d
Detaljer
| Modelår | 2015 |
|---|---|
| 1. registrering | 10/2015 |
| Kilometertal | 275.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (NEDC) 390 km |
| Batterikapacitet | 90,0 kWh |
| Energiforbrug | - |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Acceleration | 4,6 sek. |
| Tophastighed | 250 km/t |
| Trækvægt | - |
| Farve | Grå |
Beskrivelse
Sælger denne veludstyrede Tesla Model S 90D fra 2015. Her får du den perfekte kombination af rækkevidde, firehjulstræk og en uovertruffen køreøkonomi.
Det absolut største plus ved denne bil er, at den har Gratis Supercharging (SC01). Det betyder, at du kan lade gratis på alle Teslas ladestationer i hele Europa – en kæmpe besparelse, uanset om du pendler eller skal på ferie.
Særlige highlights:
- Gratis strøm: Fri opladning på alle Tesla ladestandere (følger bilen).
- Fuld Autopilot: Gør langturene afslappende og sikre.
- Adaptiv luftundervogn + 4-hjulstræk
- Vinterpakke: Varme i rattet og varme i samtlige sæder (både for og bag) – uundværligt til den danske vinter.
Opdateringer:
Helt nyt bakkamera: Knivskarpt billede ved parkering.
Nye bremser: Der er netop monteret helt nye bremseskiver og klodser hele vejen rundt.
NYSYNET FEB 2026
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 715.600 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 2.155 kg |
| Bredde | 196 cm |
| Længde | 498 cm |
|---|---|
| Højde | 145 cm |
| Lasteevne | - |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 8 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El-ruder |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | Fjernlysassistent |
| Adaptiv undervogn | Fuldaut. klima |
| Aircondition | Internet |
| Alufælge | LED Kørelys |
| Auto. nødbremse | Navigation |
| Automatgear | Nøglefri tænding |
|---|---|
| Automatisk lys | Panoramatag |
| Automatisk start/stop | Parkeringssensor (for) |
| Bakkamera | Sædevarme |
| Dæktryksmåler | Servo |
| El betjent bagklap | Soltag |
| El komfortsæder | Vognbaneassistent |