Tesla Model S70D 5d
Detaljer
| Modelår | 2015 |
|---|---|
| 1. registrering | 12/2015 |
| Kilometertal | 189.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (NEDC) 442 km |
| Batterikapacitet | 70,0 kWh |
| Energiforbrug | - |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 130 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | -/525 nm |
| Acceleration | 5,4 sek. |
| Tophastighed | 225 km/t |
| Trækvægt | - |
| Farve | Sort |
Beskrivelse
Velholdt Tesla Model S med gratis opladning og autopilot.
Jeg har haft bilen fra ny og den er passet og plejet med service hos Tesla. Nu skal den have et godt nyt hjem.
Gratis super charging
21” originale Tesla-fælge på sommerdæk
19” originale Tesla-fælge med vinterdæk medfølger
Gratis Internet via Premium Connectivity med navigation og gratis Spotify konto.
MCU2 opgraderet – superhurtig opgradering af begge skærme og computer med Netflix, Disney+, Youtube spil etc. Bilen modtager løbende opdateringer.
Autopilot med automatisk parkering, summon, laneassist, adaptiv fartpilot – selvkørende på motorvej (værdi kr. 26.000)!
Soltag med panorama glastag
Firehjulstræk – lynhurtig dual motor, der kører fantastisk også i glat føre.
Luftundervogn med automatisk hæve/sænke funktion
El-betjent bagklap
CSS opgraderet, så bilen kan lade gratis på alle Tesla Supercharging stationer
Lædersæder varme på både for- og bagsæder
Rat i læder med varme.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 653.100 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 2.156 kg |
| Bredde | 196 cm |
| Længde | 498 cm |
|---|---|
| Højde | 145 cm |
| Lasteevne | - |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 8 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El-ruder |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | El-soltag |
| Adaptiv undervogn | Fjernlysassistent |
| Aircondition | Fuldaut. klima |
| Alufælge | Internet |
| Auto. nødbremse | LED Kørelys |
| Auto. parkering | Navigation |
|---|---|
| Automatgear | Nøglefri tænding |
| Automatisk lys | Panoramatag |
| Bakkamera | Parkeringssensor (for) |
| Blindvinkelassistent | Sædevarme |
| Dæktryksmåler | Servo |
| El betjent bagklap | Vognbaneassistent |
| El komfortsæder |