Tesla Model 3Standard Range+ RWD 4d
Kontantpris
105.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 5/2021 |
| Kilometertal | 203.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 448 km |
| Batterikapacitet | 54,0 kWh |
| Energiforbrug | 142 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 170 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 325 hk/- |
| Acceleration | 5,6 sek. |
| Tophastighed | 225 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Hvidmetal |
Beskrivelse
Den faceliftede 21-model med sorte rudelister og dobbeltglas. Bilen har desuden 19” fælge med helårsdæk, hvidt interiør og trækkrog.
Bilen har desværre lidt fejl. Knirker i venstre side foran (nok bærearme), som du måske selv kan skifte. Og så har den en fejlkode DI_a175, som betyder at adaptive forlygter og fartpilot ikke virker før en chip til 18000 kr skiftes iflg Tesla. Men kan du leve uden de features, får du en rigtig fed bil til absolut lavpris. Og selv med den merudgift, er det suverænt markedets billigste 2021-model med trækkrog!
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 395.810 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Sedan |
| Bagagerumsstørrelse | 542 liter |
| Vægt | 1.835 kg |
| Bredde | 185 cm |
| Længde | 469 cm |
|---|---|
| Højde | 144 cm |
| Lasteevne | 314 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 4 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fuldaut. klima |
|---|---|
| Alufælge | LED Kørelys |
| Anhængertræk, aftagl. | Navigation |
| Auto. nødbremse | Nøglefri tænding |
| Bakkamera | Panoramatag |
| Blindvinkelassistent | Parkeringssensor (for) |
| Dæktryksmåler | Sædevarme |
|---|---|
| El betjent bagklap | Servo |
| El-ruder | Vognbaneassistent |