Tesla Model 3Long Range AWD 4d
Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 12/2021 |
| Kilometertal | 63.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 614 km |
| Batterikapacitet | 82,0 kWh |
| Energiforbrug | 147 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 250 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | 27 min |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 498 hk/- |
| Acceleration | 4,4 sek. |
| Tophastighed | 233 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
Sælger meget fin og velholdt Tesla Model 3 Long Range - Refresh med lavt km tal.
Med det store 82 kWh batteri, med varmepumpe og ratvarme til skarp pris.
Bilen er synet i dec 2025. I den forbindelse blev bilen gennemgået af FDM garantisyn. Tesla har efterfølgende udbedret fejlene. Der er desuden skiftet komplet bagbremser. Komplet nye vinterdæk Continental Winter contact TS870P - Sommerdæk medfølger.
Info om bilen:
All wheel drive
Nøglefri adgang/kørsel
Matrix lygter m fjernlysassistent
El sæder/ratstamme med Memory
498 HK
18” Aero alufælge (har også 20” der kan indgå ved interesse)
Perlemorshvid
Begge nøglekort haves
Ingen ridser eller buler
Bilen er skadesfri
Ikke ryger bil/ ingen husdyr
Står på nr plader klar til ny ejer
Bilen kører perfekt og har lavt forbrug. Batteri og drivenhedsgaranti indtil dec 2029
Ingen gæld i bilen
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 444.900 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Sedan |
| Bagagerumsstørrelse | 542 liter |
| Vægt | 1.847 kg |
| Bredde | 185 cm |
| Længde | 469 cm |
|---|---|
| Højde | 144 cm |
| Lasteevne | 333 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 4 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El-ruder |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | Fjernlysassistent |
| Aircondition | Fuldaut. klima |
| Alufælge | Internet |
| Auto. nødbremse | Kurvelys |
| Automatgear | LED Kørelys |
| Automatisk lys | Navigation |
|---|---|
| Automatisk start/stop | Nøglefri tænding |
| Bakkamera | Panoramatag |
| Blindvinkelassistent | Parkeringssensor (for) |
| Dæktryksmåler | Sædevarme |
| El betjent bagklap | Servo |
| El komfortsæder | Vognbaneassistent |