Tesla Model 3Long Range AWD 4d
Kontantpris
137.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2020 |
|---|---|
| 1. registrering | 6/2020 |
| Kilometertal | 164.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 580 km |
| Batterikapacitet | 75,0 kWh |
| Energiforbrug | 147 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 498 hk/- |
| Acceleration | 4,4 sek. |
| Tophastighed | 233 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Sort |
Beskrivelse
Rigtig fin bil som vi har været glade for. Vi er ‘vokset’ ud af bilen og har i stedet købt en Tesla X, hvorfor vores fine 3’er sælges.
Ingen kendte problemer, kører som den skal men har selvfølgelig brugsspor i lak osv.
rigtig god driftsøkonomi og solid bil.
Der er kommet fire nye helårsdæk på for 3 måneder siden til en værdi på ca. 9.000 kr.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 444.900 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Sedan |
| Bagagerumsstørrelse | 542 liter |
| Vægt | 1.847 kg |
| Bredde | 185 cm |
| Længde | 469 cm |
|---|---|
| Højde | 999 cm |
| Lasteevne | 333 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 4 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fjernlysassistent |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | Fuldaut. klima |
| Aircondition | Internet |
| Anhængertræk, aftagl. | Navigation |
| Automatisk lys | Nøglefri tænding |
| Bakkamera | Panoramatag |
| Blindvinkelassistent | Parkeringssensor (for) |
|---|---|
| Dæktryksmåler | Sædevarme |
| El komfortsæder | Servo |
| El-ruder |