Skoda Superb1,6 TDi 105 Comfort GreenLine 5d
Kontantpris
54.900 kr.Detaljer
| Modelår | 2012 |
|---|---|
| 1. registrering | 1/2012 |
| Kilometertal | 240.000 km |
| Drivmiddel | Diesel |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 22,7 km/l |
| CO2 udledning | 117 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 2.920 kr. / år |
| Ydelse | 105 hk/250 nm |
| Acceleration | 12,5 sek. |
| Tophastighed | 192 km/t |
| Geartype | Manuel |
| Antal gear | 5 |
| Trækvægt | 1.700 kg |
| Farve | Sort |
Beskrivelse
Fin familiebil med utrolig meget plads. Ærlig bil som er pæn og velholdt trods nogle år og km på bagen.
Den er chippet for bedre brændstof økonomi.
F.eks. kørte den i sommers 22 km/l tur/retur til Spanien.
Synet i sommer 2025
Skiftet rem og vandpumpe ved 205.000 km.
Stor skærm med Apple carplay via USB.
Aftageligt træk.
Fik i forbindelse med syn i sommers udskiftet fjedre i bag og nogle dele i bagbroen.
De sorte fælge er med vinterdæk.
De originale Skoda fælge er med sommerdæk. Det ene dæk skal skiftes.
Har fået nyt batteri i Januar 2026.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 323.998 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.424 kg |
| Bredde | 182 cm |
| Længde | 484 cm |
|---|---|
| Højde | 146 cm |
| Lasteevne | 663 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.700 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Tankkapacitet | 60 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Servo |
|---|