Skoda Enyaq80 iV Plus Loft 5d
Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 5/2021 |
| Kilometertal | 82.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 536 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
| Energiforbrug | 167 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 135 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 204 hk/310 nm |
| Acceleration | 8,7 sek. |
| Tophastighed | 160 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | - |
Beskrivelse
Skoda Enyaq iV 80 – 2021 – Ikke import - velholdt og klar til ny ejer.
Bilen har kørt ca. 82.000 km. Den er pæn og velholdt og har været passet løbende hele vejen igennem, bla. med en fuld indvendig og udvendig klargøring med polering i december.
Den er med varmepumpe (DK pakke) og matrix LED, hvilket gør den rigtig god både sommer og vinter – og med den store batteripakke får du også en solid rækkevidde på opgivet 530 km, forvent noget i retningen af 480 om sommeren ved blandet kørsel.
Bilen har fuld servicebog fra VW viborg og har haft service- og reparationsaftale hele dens levetid (løber til maj 2026).
Kendte svagheder på modellen som er udbedret:
- Begge Stabilisatorled foran er skiftet
- Logolys i sidespejle skiftet
- Ladeklappen er skiftet, org. kan sætte sig fast.
- Løbende fabriksopdateringer udført
Alt i alt en fantastisk familiebil hvor de typiske ting er taget hånd om.
Bilen er en ikkeryger og har el svingbart træk.
Originale 19” vinterhjul med et par sæsoner tilbage kan medfølge mod merpris.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 585 liter |
| Vægt | 2.042 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 465 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 570 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Dæktryksmåler |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | El komfortsæder |
| Aircondition | El-ruder |
| Alufælge | Fjernlysassistent |
| Android auto | Fuldaut. klima |
| Anhængertræk, aftagl. | Kurvelys |
| Apple carplay | LED Kørelys |
|---|---|
| Auto. nødbremse | Navigation |
| Automatgear | Nøglefri tænding |
| Automatisk lys | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk start/stop | Sædevarme |
| Bakkamera | Servo |
| Blindvinkelassistent | Vognbaneassistent |