Renault Clio IV0,9 TCe 90 Limited 5d
Kontantpris
50.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2015 |
|---|---|
| 1. registrering | 4/2016 |
| Kilometertal | 125.000 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 21,7 km/l |
| CO2 udledning | 104 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 90 hk/135 nm |
| Acceleration | 12,2 sek. |
| Tophastighed | 182 km/t |
| Geartype | Manuel |
| Antal gear | 5 |
| Trækvægt | 1.200 kg |
| Farve | Grå |
Beskrivelse
Renault Clio 0.9 TCe 90.
Velholdt og økonomisk bil
Sælger vores velkørende og pålidelige Renault Clio fra 2015. En rigtig god og økonomisk bil, der er perfekt som pendlerbil eller til den lille familie.
Bilen fremstår pæn og velholdt og har kørt ca. 114.000 km. Den er løbende passet og blev senest synet d. 07.01.2026, hvor den blev godkendt uden anmærkninger. Næste syn først i 2028.
Highlights:
• Økonomisk 0.9 TCe benzinmotor (90 hk)
• 5-dørs hatchback
• Kun 1 tidligere ejer
• Aircondition (automatisk)
• Fartpilot (cruise control)
• Sædevarme
• El-ruder foran
• Regnsensor
• Læderrat
• Isofix
• 16” alufælge
• Tågelygter
• Tonede ruder
Sikkerhed:
• 5 stjerner i NCAP
• ESP, ABS, BAS, EBD
• 4 airbags
Andet:
• Vinterdæk
• Kørecomputer
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 185.148 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 300 liter |
| Vægt | 984 kg |
| Bredde | 173 cm |
| Længde | 406 cm |
|---|---|
| Højde | 145 cm |
| Lasteevne | 604 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.200 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 3 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 4 |
| Tankkapacitet | 45 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El-ruder |
|---|---|
| Aircondition | Sædevarme |
| Alufælge | Servo |