Renault Captur1,5 dCi 90 Expression Navi Style 5d
Detaljer
| Modelår | 2015 |
|---|---|
| 1. registrering | 3/2016 |
| Kilometertal | 181.000 km |
| Drivmiddel | Diesel |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 27,8 km/l |
| CO2 udledning | 98 g/km |
| Euronorm | 6 |
|---|---|
| Periodisk afgift | 1.860 kr. / år |
| Ydelse | 90 hk/220 nm |
| Acceleration | 13,1 sek. |
| Tophastighed | 171 km/t |
| Geartype | Manuel |
| Antal gear | 5 |
| Trækvægt | 1.200 kg |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
Meget velholdt Renault Captur med den kendte, stærke og økonomiske 1.5DCi motor, som aldrig går i stykker og endvidere er billig i ejerafgift.
Ikke-ryger bil som er udstyret med bl.a. servo, fjernbetjent centrallås, elruder, læderrat, navigation, a/c m.m. og synsfrit træk. Altid passet og plejet efter forskrifterne, fuld servicedokumentation haves fra bilen var ny (både i form af servicebog og kvitteringer).
Bilen er HELT nysynet og nyserviceret, og står på 16” alufælge med vinterdæk. Sommerdæk på MAK alufælge med gode dæk kan tilkøbes mod merpris (se sidste billede).
Supergod økonomisk og driftssikker bil, perfekt som begynderbil eller som 2. bil til den travle familie. BEMÆRK at bilen befinder sig i Aarhus og skal hhv. prøves og afhentes der.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 215.900 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.145 kg |
| Bredde | 178 cm |
| Længde | 412 cm |
|---|---|
| Højde | 157 cm |
| Lasteevne | 584 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.200 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 4 |
| Tankkapacitet | 45 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fartpilot |
|---|---|
| Aircondition | Fuldaut. klima |
| Alufælge | Navigation |
| Anhængertræk, aftagl. | Nøglefri tænding |
| Automatisk start/stop | Sædevarme |
| Dæktryksmåler | Servo |
| El-ruder |
|---|