Mercedes EQE350+Electric Art 4d
Detaljer
| Modelår | 2022 |
|---|---|
| 1. registrering | 6/2022 |
| Kilometertal | 80.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 668 km |
| Batterikapacitet | 90,6 kWh |
| Energiforbrug | 157 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 170 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | 28 min |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 292 hk/565 nm |
| Acceleration | 6,4 sek. |
| Tophastighed | 210 km/t |
| Trækvægt | 750 kg |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
Meget velkørt og velholdt Mercedes EQE350+ (Plus indikerer større batteri og 668 KM på WLTP)
Udstyrslisten tæller blandt andet:
Burmester 3D-Surround-Soundsystem
Svingbart træk
Originalt tonede ruder bag (ikke eftermonteret solfilm)
Nøglefri betjening
Bakkamera
Blind Spot Assist
Adaptiv Fartpilot (Distronic Pro)
Active Lane Keeping Assist (camera)
Active Park Assist
Forsæder el-indstillige m. memoryfunktion
Elektrisk ratstamme
Varme i rat
El-klapbare sidespejle
Sort taghimmel
Fuld LED Forlygter
Automatic high beam control
Sædevarme
Ambientebelysning
Trådløs mobilopladning
MBUX Navigation Premium
Apple Carplay/Android Auto
Der medfølger to sæt original Mercedes hjul med hhv. sommer og vinterdæk påmonteret.
Service er overholdt ved Mercedes og bilen nysynes inden salg.
Sælges med 2,5 års garantiforsikring (Fragus GOSafe Complete Electric) mod eventuelle mekaniske og elektriske fejl.
Dertil garanti på batteri indtil 10 år eller 250.000 km.
Ingen gæld eller pant i bilen - så overtagelse kan ske hurtigt og smidigt.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Sedan |
| Bagagerumsstørrelse | 430 liter |
| Vægt | 2.355 kg |
| Bredde | 196 cm |
| Længde | 495 cm |
|---|---|
| Højde | 151 cm |
| Lasteevne | 525 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 750 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Døre | 4 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El betjent bagklap |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | El komfortsæder |
| Aircondition | El-ruder |
| Alufælge | Fjernlysassistent |
| Android auto | Fuldaut. klima |
| Anhængertræk, aftagl. | Internet |
| Apple carplay | Kurvelys |
|---|---|
| Auto. nødbremse | LED Kørelys |
| Automatgear | Navigation |
| Automatisk lys | Nøglefri tænding |
| Automatisk start/stop | Parkeringssensor (for) |
| Bakkamera | Sædevarme |
| Blindvinkelassistent | Servo |
| Dæktryksmåler | Vognbaneassistent |