Mercedes 380 SE3,8 aut. 4d
Kontantpris
210.000 kr.Detaljer
| Modelår | 1980 |
|---|---|
| 1. registrering | 4/1980 |
| Kilometertal | 130.000 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 9,3 km/l |
| CO2 udledning | 255 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 2.880 kr. / år |
| Ydelse | 204 hk/315 nm |
| Acceleration | - |
| Tophastighed | 210 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 4 |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | - |
Beskrivelse
Særdeles velholdt Mercedes-Benz 380 SL, type R107 (Euro model) i klassisk Astralsølv med både hard-top og soft-top (kaleche). Bilen er fra 1980 og har kun kørt 130.000 km. Jeg har selv ejet bilen i 20 år, og den har altid stået opbevaret i opvarmet garage og kun været brugt til sommerkørsel. Den er aldrig kørt i salt. Den har sort læderkabine. Bilen står klar til en ny ejer, der sætter pris på klassisk kvalitet, komfort og V8-lyd! Flere billeder kan sendes ved interesse. Kom med et bud.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Sedan |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.595 kg |
| Bredde | 182 cm |
| Længde | 500 cm |
|---|---|
| Højde | 144 cm |
| Lasteevne | 520 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| Cylindre | 8 |
| ABS-bremser | Nej |
| ESP | Nej |
| Airbags | - |
| Tankkapacitet | 90 l |
| Døre | 4 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El-ruder |
|---|---|
| Aircondition | Sædevarme |
| Alufælge | Servo |
| Automatgear |