Mercedes SLK2803,0 aut. 2d
Kontantpris
205.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2008 |
|---|---|
| 1. registrering | 5/2008 |
| Kilometertal | 154.000 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 10,8 km/l |
| CO2 udledning | 219 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 8.520 kr. / år |
| Ydelse | 231 hk/300 nm |
| Acceleration | 6,2 sek. |
| Tophastighed | 250 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 7 |
| Trækvægt | - |
| Farve | Sølvmetal |
Beskrivelse
Velholdt 280 SLK hardtop cabriolet med den fantastiske 3,0 V6 motor og automatgear. Bilen er oprindeligt sort men er blevet folieret i Sølv metallic hos Pro Design i Albertslund. Der er nyere rustfri udstødning og nye dæk der har kørt under 5000 km. Monteret med den originale glas vindsskærm som gør kørsel med taget nede til en virkelig fornøjelse også ved motorvejskørsel. Der er ligeledes air scarf (varm luft til nakken) i forsæderne, som også har sædevarme.Med bilen følger et specialsyet dækken til vinter opbevaring. Bilen har kun kørt sommerkørsel i de seneste år og været opbevaret under dækken i opvarmet garage i vinterhalvåret. Bilen er tidligere blevet rustbeskyttet.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 870.902 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Cabriolet |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.350 kg |
| Bredde | 179 cm |
| Længde | 409 cm |
|---|---|
| Højde | 130 cm |
| Lasteevne | 400 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| Cylindre | 6 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 4 |
| Tankkapacitet | 70 l |
| Døre | 2 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Servo |
|---|