Mazda MX-52,0 SkyActiv-G 160 Roadster Sport 2d
Detaljer
| Modelår | 2016 |
|---|---|
| 1. registrering | 8/2017 |
| Kilometertal | 23.000 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 15,2 km/l |
| CO2 udledning | 186 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 4.320 kr. / år |
| Ydelse | 160 hk/200 nm |
| Acceleration | 7,3 sek. |
| Tophastighed | 214 km/t |
| Geartype | Manuel |
| Antal gear | 6 |
| Trækvægt | - |
| Farve | Hvidmetal |
Beskrivelse
Udstyret med GoodWin Superstreet bagpotte, hvortil der medfølger to udskiftelige baffelrør (se evt Good Win Racing), König 9x17" hjul med 235/40/17 dæk, navigationssoftware, LED lamper i blink mv, sorte sideblink, sort bagdiffusor, Eibach fjedre mv. Har selvfølgelig også alt det udstyr som enhver anden RF sport. Bilen har kun kørt i sommermånederne, til sommerferie sydpå, og lidt konfirmationskørsler. Blev adskilt og Dinitrol behandlet fra ny. Har fået frisk motorolie og filter efter hver sommersæson den har kørt, og ellers stået opklodset i tør velisoleret garage med bomuldstæppe over sig. Ny org. olie på gearkasse og bagtøj, incl Abcon. De originale dele medfølger i øvrigt. Har kun haft os som ejere, men vi får desværre ikke rigtigt brugt bilen længere. Meget velholdt, kig gerne forbi, eller giv mig et kald :-)
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 434.995 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Cabriolet |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 990 kg |
| Bredde | 174 cm |
| Længde | 392 cm |
|---|---|
| Højde | 123 cm |
| Lasteevne | 270 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 4 |
| Tankkapacitet | 50 l |
| Døre | 2 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fuldaut. klima |
|---|---|
| Aircondition | Kurvelys |
| Alufælge | LED Kørelys |
| Automatisk lys | Navigation |
| Automatisk start/stop | Nøglefri tænding |
| Blindvinkelassistent | Parkeringssensor (for) |
| Dæktryksmåler | Sædevarme |
|---|---|
| El-ruder | Servo |
| Fartpilot | Vognbaneassistent |
| Fjernlysassistent |