BMW Z31,8 Roadster 2d
Kontantpris
226.000 kr.Detaljer
| Modelår | 1997 |
|---|---|
| 1. registrering | 7/1997 |
| Kilometertal | 30.000 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 11,6 km/l |
| CO2 udledning | 180 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 7.660 kr. / år |
| Ydelse | 115 hk/168 nm |
| Acceleration | 10,5 sek. |
| Tophastighed | 194 km/t |
| Geartype | Manuel |
| Antal gear | 5 |
| Trækvægt | 1.200 kg |
| Farve | Gråmetal |
Beskrivelse
BMW Z3 1,8 Chrome Line Roadster, fremstår som fabriksny.
Kilometergaranti 30.000 km. og kun kørt sommer og i fint vejr. Flot Arktis Silver metallak med lysegrå dellæderkabine og røde detaljer. Sort softtop kaleche, airbags, tonede elruder, sports læderrat, cd radio med højtalere under sæderne, nakkestøtter, windbreaker, centrallåse, servo, ABS bremser, BBS fælge, Eibach Pro sænkningssæt, speciel udstødning, Rollover projection system m.v.
Serviceret for 900 km. siden, nyt batteri, samt nye bremseskiver/klodser/bremsevæske, og nye dæk. Nysynet marts 2025
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 389.930 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Cabriolet |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.160 kg |
| Bredde | 169 cm |
| Længde | 403 cm |
|---|---|
| Højde | 129 cm |
| Lasteevne | 250 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.200 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Nej |
| Airbags | 2 |
| Tankkapacitet | 51 l |
| Døre | 2 |