Hyundai Ioniq 573 Advanced 5d
Kontantpris
184.900 kr.Detaljer
| Modelår | 2022 |
|---|---|
| 1. registrering | 7/2021 |
| Kilometertal | 92.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 481 km |
| Batterikapacitet | 73,0 kWh |
| Energiforbrug | 168 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 350 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | 18 min |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 217 hk/350 nm |
| Acceleration | 7,4 sek. |
| Tophastighed | 185 km/t |
| Trækvægt | 1.600 kg |
| Farve | Blå |
Beskrivelse
Årets bil 2022 i Danmark og i verden. Bilen er købt hos dansk forhandler og serviceret efter alle forskrifter hos autoriseret Hyundai værksted. Bilen har 5 års fabriksgaranti og 8 års garanti på batteriet (fra juni 2021)
Der er oceaner af plads i kabinen, varmepumpe, og aftageligt træk og lynhurtig opladning når man er på farten.
Start de kolde vinterdage i en forvarmet bil ved at starte varmeanlæg med timer/app. Bilen har været brugt som pendlerbil og står flot uden skavanker.
Bilen er udstyrsmodel ”Advanced” med en del ekstra krydser fra ”Ultimate”, så den har alt i elektroniske sikkerhedssystemer plus nogle andre gadgets.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 375.815 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 527 liter |
| Vægt | 1.885 kg |
| Bredde | 189 cm |
| Længde | 464 cm |
|---|---|
| Højde | 161 cm |
| Lasteevne | 545 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.600 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Dæktryksmåler |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | El betjent bagklap |
| Aircondition | El komfortsæder |
| Alufælge | El-ruder |
| Android auto | Fuldaut. klima |
| Anhængertræk, aftagl. | Head-up display |
| Apple carplay | Navigation |
|---|---|
| Auto. nødbremse | Nøglefri tænding |
| Automatgear | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk start/stop | Sædevarme |
| Bakkamera | Servo |
| Blindvinkelassistent | Vognbaneassistent |