Ford S-MAX2,0 TDCi 150 Titanium 7prs 5d
Kontantpris
130.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2018 |
|---|---|
| 1. registrering | 2/2018 |
| Kilometertal | 178.000 km |
| Drivmiddel | Diesel |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 20,0 km/l |
| CO2 udledning | 133 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 5.640 kr. / år |
| Ydelse | 150 hk/350 nm |
| Acceleration | 10,8 sek. |
| Tophastighed | 198 km/t |
| Geartype | Manuel |
| Antal gear | 6 |
| Trækvægt | 2.000 kg |
| Farve | Sort |
Beskrivelse
Nyserviceret
Rummelig, komfortabel og spækket med udstyr
Denne 7-personers familiebil med automatgear er det oplagte valg til både hverdag og lange ture. Ford S-MAX er kendt for sine fremragende køreegenskaber, fleksible indretning og høje komfort – og i Titanium-udgaven får du det hele samlet i én stærk pakke.
Perfekt til familien, der ikke vil gå på kompromis med hverken plads eller køreglæde.
Bilen fremstår generelt rigtig pæn og velholdt, og den har passet godt på sin rolle som familiebil.
Som forventet med en bil i brug er der naturligvis enkelte små ridser og brugsspor hist og her.
Vandpumpe og tandrem skiftet i september 2025
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | MPV |
| Bagagerumsstørrelse | 630 liter |
| Vægt | 2.006 kg |
| Bredde | 192 cm |
| Længde | 480 cm |
|---|---|
| Højde | 166 cm |
| Lasteevne | 549 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 2.000 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Tankkapacitet | 70 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El betjent bagklap |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | El komfortsæder |
| Aircondition | El-ruder |
| Alufælge | Fjernlysassistent |
| Android auto | Fuldaut. klima |
| Apple carplay | Navigation |
| Auto. parkering | Nøglefri tænding |
|---|---|
| Automatgear | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk lys | Sædevarme |
| Automatisk start/stop | Servo |
| Bakkamera | Træk |
| Dæktryksmåler | Vognbaneassistent |