VW Tiguan1,4 eHybrid Elegance DSG 5d
Detaljer
| Modelår | 2023 |
|---|---|
| 1. registrering | 11/2022 |
| Kilometertal | 33.500 km |
| Drivmiddel | Plug-in hybrid Benzin |
| Brændstofforbrug | (WLTP) 71,4 km/l |
| Rækkevidde | (WLTP) 55 km |
| Batterikapacitet | 9,2 kWh |
|---|---|
| Energiforbrug | 168 Wh/km |
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| CO2 udledning | 37 g/km |
| Euronorm | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 245 hk/400 nm |
| Acceleration | 7,5 sek. |
| Tophastighed | 205 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 6 |
| Trækvægt | 1.800 kg |
| Farve | Blåmetal |
Beskrivelse
👇🏻 Kontakt os nu! ☎️ Ring til Salgsafdelingen på tlf. 56 65 20 01
Farve: Nightshade Blue Metallic 🤩
En stærk plug-in hybrid med ca. 48 km el-rækkevidde (WLTP). 🔋⚡
Din nye bil er udstyret med:
✔️ Anhængertræk med svingbar krog og el-frigørelse
✔️ Head-up display
✔️ App-Connect inkl. Wireless Apple Carplay og Android Auto
✔️ LED Matrix forlygter IQ.Light
✔️ Forsæder ergoActive med massage
✔️ Adaptiv fartpilot m. Stop and Go funktion
✔️ Nøglefri betjening samt el-bagklap med Easy open/close funktion
✔️ Bakkamera
✔️ 18" letmetalfælge Frankfurt
kørecomputer, digitalt cockpit, bagagerumsdækken, læderrat, højdejust. førersæde, el-justerbar lændestøtte, splitbagsæde, 18" alufælge, el-klapbare sidespejle m/varme, fuld led forlygter, matrix led forlygter, led baglygter, mørktonede ruder i bag, svingbart træk (manuel), automatgear, ratgearskifte, fuldaut. klima, 3 zone klima, varme i rat, fjernb. centrallås, nøglefri tænding, adaptiv fartpilot, aut. nedbl. bakspejl, sædevarme, 4x el-ruder, el betjent bagklap, elektrisk parkeringsbremse, headup display, app integration, dab+ radio, håndfrit til mobil, apple carplay, android auto, musikstreaming via bluetooth, regnsensor, bakkamera, parkeringssensor (bag), parkeringssensor (for), dæktryksmåler, træthedsregistrering, skiltegenkendelse, isofix, automatisk lys, airbag, blindvinkelsassistent, auto hold, automatisk nødbremsesystem, massage i førersæde
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 465.715 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | SUV |
| Bagagerumsstørrelse | 476 liter |
| Vægt | 1.811 kg |
| Bredde | 184 cm |
| Længde | 451 cm |
|---|---|
| Højde | 167 cm |
| Lasteevne | 539 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.800 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Tankkapacitet | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 18 tommer Alufælge | Fuld LED forlygter |
|---|---|
| 3 zone klima | Fuldaut. klima |
| 4x el-ruder | Håndfrit til mobil |
| ABS-bremser | Head-up display |
| Adaptiv fartpilot | Højdejust. førersæde |
| Airbags | Isofix |
| Alufælge | Klimaanlæg, 3-zonet |
|---|---|
| Android auto | Kørecomputer |
| App integration | Læderrat |
| Apple carplay | LED baglygter |
| Aut. nedbl. bakspejl | Massage i førersæde |
| Auto hold | Matrix LED forlygter |
| Auto. nødbremse | Mørktonede ruder i bag |
| Automatgear | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatisk lys | Nøglefri tænding |
| Automatisk nødbremsesystem | Parkeringssensor (bag) |
| Bagagerumsdækken | Parkeringssensor (for) |
| Bakkamera | Ratbetjent gearskifte |
| Bakspejl m. nedbl. | Ratgearskifte |
| Blindvinkelassistent | Regnsensor |
| DAB+ Radio | Sædevarme |
| Dæktryksmåler | Skiltegenkendelse |
| Digitalt cockpit | Splitbagsæde |
| El betjent bagklap | Svingbart træk (manuelt) |
| El-justerbar lændestøtte | Tonede ruder |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Træthedsregistrering |
| Elektrisk parkeringsbremse | Varme i rat |
| Fjernb. centrallås |