Volvo V501,6 D2 115 Open Air 5d
Kontantpris
48.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2011 |
|---|---|
| 1. registrering | 5/2011 |
| Kilometertal | 154.000 km |
| Drivmiddel | Diesel |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 23,3 km/l |
| CO2 udledning | 114 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 2.920 kr. / år |
| Ydelse | 115 hk/270 nm |
| Acceleration | 11,5 sek. |
| Tophastighed | 195 km/t |
| Geartype | Manuel |
| Antal gear | 6 |
| Trækvægt | 1.300 kg |
| Farve | Blå |
Beskrivelse
Kører rigtig godt, og er en sikker og økonomisk bil på mange måder. Den er altid blevet løbende vedligeholdt. Den har fx fået skiftet bremser, ventiler mm for nyligt.
Der er soltag, lædersæder og et godt anlæg (vist nok B&O).
Ekstra antirustbeskyttelse. Der er, måske af samme årsag, ingen rust. Både sommer og vinterdæk på originale alu fælger. De er stort ser nye og mekanikeren fik lov til at vælge de dæk, han synes er bedst.
Den må køre i byzoner.
Så det med småt: Der er en ridse i plastikken som beskytter døren. Der er en plet, der dog let kan fjernes/indfarves på det ene sæde.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 324.902 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | St.car |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.280 kg |
| Bredde | 177 cm |
| Længde | 452 cm |
|---|---|
| Højde | 146 cm |
| Lasteevne | 620 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.300 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Tankkapacitet | 52 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Servo |
|---|