Tesla Model YLong Range AWD 5d
Kontantpris
250.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2023 |
|---|---|
| 1. registrering | 2/2023 |
| Kilometertal | 68.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 533 km |
| Batterikapacitet | 70,0 kWh |
| Energiforbrug | 169 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 250 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | 25 min |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 514 hk/- |
| Acceleration | 5,0 sek. |
| Tophastighed | 217 km/t |
| Trækvægt | 1.600 kg |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
Bilen fremstår fejlfri og er stadig under ful garanti hos Tesla.
68.000 KM i skrivende stund.
Det med følger vintermåtter, vinterdæk og sommerdæk, begge på 19” alufælge.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 436.710 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 854 liter |
| Vægt | 2.057 kg |
| Bredde | 192 cm |
| Længde | 475 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 562 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.600 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El-ruder |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | Fjernlysassistent |
| Aircondition | Fuldaut. klima |
| Alufælge | Head-up display |
| Auto. nødbremse | Kurvelys |
| Automatgear | LED Kørelys |
| Automatisk lys | Navigation |
|---|---|
| Bakkamera | Nøglefri tænding |
| Blindvinkelassistent | Panoramatag |
| Dæktryksmåler | Sædevarme |
| El betjent bagklap | Servo |
| El komfortsæder | Vognbaneassistent |