Skoda Rapid1,2 TSi 110 Ambition Spaceback 5d
Kontantpris
58.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2017 |
|---|---|
| 1. registrering | 12/2016 |
| Kilometertal | 195.000 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 20,4 km/l |
| CO2 udledning | 113 g/km |
| Euronorm | 5 |
|---|---|
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 110 hk/175 nm |
| Acceleration | 9,7 sek. |
| Tophastighed | 198 km/t |
| Geartype | Manuel |
| Antal gear | 6 |
| Trækvægt | 1.100 kg |
| Farve | Grå |
Beskrivelse
1,2 TSI motor, 110 hk (Den sidste generation. Fortsatte blev kun 1L motor);
Android Auto/CarPlay.
Brændstofforbruget er 21 km/l (se foto), en ikke lille bil med lave afgifter 920 kr/år.
Ikke-ryger interiør.
Nyserviceret: forhjulsophæng, olie og alle filtre.
Nysynet (29.12.2025).
Ikke olie forbrug;
Brug på lange ture (minimum korte).
Et ekstra sæt vinterhjul på aluminiumsfælge medfølger.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 182.000 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.180 kg |
| Bredde | 171 cm |
| Længde | 430 cm |
|---|---|
| Højde | 146 cm |
| Lasteevne | 460 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.100 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Tankkapacitet | 55 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fartpilot |
|---|---|
| Android auto | Fuldaut. klima |
| Apple carplay | Servo |
| Automatisk start/stop |