Skoda Enyaq85 iV Sportline Maxx Coupé 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 2/2026 |
| Kilometertal | 2.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 575 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
| Energiforbrug | 151 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 286 hk/545 nm |
| Acceleration | 6,7 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | - |
Beskrivelse
Dansk bil fra ny - Til Omgående Levering
5 års garanti / 150.000 km.
8 års batteri garanti / 160.000 km.
Ekstraudstyr på denne bil
* Anhængertræk med elektrisk frigørelse
* Maxx pakke
Indeholder udover Advanced pakke: El-justerbart passagerforsæde med memory og massagefunktion, DCC - Dynamisk chassis kontrol, Intelligent Park Assist, Remote Park Assist og Trained Parking
* 21" Alufælge "Supernova"
Udvalgt standardudstyr
* El-bagklap med Virtual Pedal
* Elektrisk justbart førersæde med memory og massagefunktion
* Travel Assist
* Varmepumpe
Farve: Olibo Green
Tekniske data
Ydelse 286 hk / 210 kW
Batterikapacitet (Netto) 77 kWh
Rækkevidde 518 km
Ladeeffekt, op til (AC/DC) 11 kW / 135 kW
Ladetid 10-80% (DC) 28 min
Ladetid 0-100% (AC) 8 t 0 min
0-100 km/t 6,7 sek
Anhængervægt 12% 1200kg
Halvårlig CO2-ejerafgift 420 kr.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 570 liter |
| Vægt | 2.145 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 466 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 505 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 9 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 21 tommer Alufælge | Elektrisk parkeringsbremse |
|---|---|
| 3 zone klima | Elsæder |
| 360° kamera | Fjernb. centrallås |
| 4x el-ruder | Head-up display |
| ABS-bremser | Integrerede rullegardiner |
| Adaptiv fartpilot | Klimaanlæg, 3-zonet |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Kørecomputer |
|---|---|
| Adaptiv undervogn | Læderrat |
| Akustikglas i for | LED baglygter |
| Alarm | Massage i forsæder |
| Alcantaraindtræk | Matrix LED forlygter |
| Alufælge | Mørk loftbeklædning |
| Ambiente belysning | Mørktonede ruder i bag |
| Android auto | Multifunktionsrat |
| Apple carplay | Musikstreaming via bluetooth |
| Auto. parkering | Nøglefri adgang |
| Automatgear | Nøglefri tænding |
| Automatisk lys | Panoramatag |
| Automatisk parkeringssystem | Parkeringssensor (bag) |
| Bagagerumsdækken | Parkeringssensor (for) |
| Bakkamera | Regnsensor |
| DAB radio | Sædevarme |
| Dobbelt bagagerumsbund | Skiltegenkendelse |
| Dynamisk blinklys i bag | Svingbart træk (manuelt) |
| El indst. førersæde m. memory | Tonede ruder |
| El indst. forsæder | Trådløs mobilopladning |
| El-justerbar lændestøtte | Varme i rat |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Varmepumpe |