Skoda Enyaq85 iV Sportline Advanced Coupé 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 4/2025 |
| Produceret | 3/2025 |
| Kilometertal | 23.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 575 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
|---|---|
| Energiforbrug | 151 Wh/km |
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 286 hk/545 nm |
| Acceleration | 6,7 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Sortmetal |
Beskrivelse
⭐⭐⭐ ŠKODA ENYAQ 85 COUPÉ – SPORTLINE ⭐⭐⭐
Rækkevidde (WLTP): Op til 575 km
Udstyrspakker: Sportline · Advancedpakke · Vinterpakke · Transportpakke · Svingbart anhængertræk
✔️ Udstyr & Highlights
Head-Up Display
360° kamera
Matrix LED-forlygter
Panoramaglastag
Varmepumpe
21" Supernova alufælge
Light Band
🪑 Komfort & Indretning
El-forsæde med memory, varme og massage
Varme i bagsæder og forrude
Varme i rat
3-zone klimaanlæg
Ambiente belysning
El-bagklap
🎵 Infotainment & Teknologi
Navigation
Apple CarPlay
Canton premium lydanlæg
⭐ Vi tilbyder fleksible finansieringsløsninger – både med og uden udbetaling.
⭐ Få attraktive forsikringspriser gennem ŠKODA Forsikring med solide dækninger og høj tryghed.
mørk loftbeklædning, integrerede rullegardiner, multifunktionsrat, dobbelt bagagerumsbund, digitalt cockpit, el-klapbare sidespejle m/varme, led kørelys, tågelygter, led baglygter, dynamisk blinklys i bag, udv. temp. måler, elektrisk parkeringsbremse, automatisk forvarmning af batteri, manuel forvarmning af batteri, trådløs mobilopladning, app integration, usb-c tilslutning, alarm, træthedsregistrering, intelligent hastighedsassistent, blindvinkelsassistent, auto hold, automatisk nødbremsesystem, automatisk nødassistent, stemmebetjening, vognbaneassistent, isofix, skiltegenkendelse, dæktryksmåler
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 570 liter |
| Vægt | 2.145 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 466 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 505 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 9 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 21 tommer Alufælge | Fartpilot |
|---|---|
| 3 zone klima | Fjernlysassistent |
| 360° kamera | Fod betjent bagklap |
| 4x el-ruder | Fuld LED forlygter |
| ABS-bremser | Fuldaut. klima |
| Adaptiv fartpilot | Head-up display |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Integrerede rullegardiner |
|---|---|
| Adaptive forlygter | Intelligent hastighedsassistent |
| Aircondition | Isofix |
| Alarm | Klimaanlæg, 3-zonet |
| Alcantaraindtræk | Læderrat |
| Alufælge | LED baglygter |
| Ambiente belysning | LED Kørelys |
| Android auto | Manuel forvarmning af batteri |
| App integration | Massage i førersæde |
| Apple carplay | Matrix LED forlygter |
| Auto hold | Mørk loftbeklædning |
| Auto. nødbremse | Multifunktionsrat |
| Automatgear | Navigation |
| Automatisk forvarmning af batteri | Panoramatag |
| Automatisk lys | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk nødassistent | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk nødbremsesystem | Sædevarme |
| Bakkamera | Skiltegenkendelse |
| Blindvinkelassistent | Sportssæder |
| Dæktryksmåler | Stemmebetjening |
| Delalcantaraindtræk | Svingbart træk (manuelt) |
| Digitalt cockpit | Tågelygter |
| Dobbelt bagagerumsbund | Trådløs mobilopladning |
| Dynamisk blinklys i bag | Træthedsregistrering |
| El betjent bagklap | Udv. temp. måler |
| El indst. førersæde | USB C tilslutning |
| El indst. førersæde m. memory | Varme i bagsæde |
| El-justerbar lændestøtte | Varme i forrude |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Varme i rat |
| Elektrisk parkeringsbremse | Varmepumpe |
| Elsæder | Vognbaneassistent |