Skoda Enyaq85 iV Sportline 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 3/2026 |
| Kilometertal | 50 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 570 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
| Energiforbrug | 153 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 286 hk/545 nm |
| Acceleration | 6,7 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Sølvmetal |
Beskrivelse
kørecomputer, digitalt cockpit, bagagerumsdækken, akustikglas i bag, multifunktionsrat, læderrat, sportssæder, alcantaraindtræk, el indst. førersæde m. memory, justerbar lændestøtte, massage i førersæde, el-justerbar lændestøtte, splitbagsæde, integrerede rullegardiner, mørk loftbeklædning, ambiente belysning, 20" alufælge, el-klapbare sidespejle m/varme, led kørelys, fuld led forlygter, adaptive forlygter, matrix led forlygter, dynamisk blinklys i bag, tagræling, mørktonede ruder i bag, træk, svingbart træk (manuel), svingbart træk (elektrisk), ratgearskifte, varme i rat, 3 zone klima, elektrisk kabinevarmer, varmepumpe, nøglefri adgang, nøglefri tænding, adaptiv fartpilot, adaptiv fartpilot med kø-assistent, aut. nedbl. bakspejl, udv. temp. måler, sædevarme, 4x el-ruder, fod betjent bagklap, el betjent bagklap, elektrisk parkeringsbremse, trådløs mobilopladning, automatisk forvarmning af batteri, manuel forvarmning af batteri, dab+ radio, navigation, apple carplay, regnsensor, bakkamera, parkeringssensor (bag), parkeringssensor (for), træthedsregistrering, skiltegenkendelse, dæktryksmåler, intelligent hastighedsassistent, isofix, automatisk lys, fjernlysassistent, airbag, esp, vognbaneassistent, blindvinkelsassistent, automatisk nødbremsesystem, stemmebetjening, auto hold
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 385.315 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 585 liter |
| Vægt | 2.141 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 466 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 509 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 9 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 20 tommer Alufælge | Integrerede rullegardiner |
|---|---|
| 3 zone klima | Intelligent hastighedsassistent |
| 4x el-ruder | Isofix |
| ABS-bremser | Justerbar lændestøtte |
| Adaptiv fartpilot | Klimaanlæg, 3-zonet |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Kørecomputer |
| Adaptive forlygter | Læderrat |
|---|---|
| Airbags | LED Kørelys |
| Akustikglas i bag | Manuel forvarmning af batteri |
| Alcantaraindtræk | Massage i førersæde |
| Alufælge | Matrix LED forlygter |
| Ambiente belysning | Mørk loftbeklædning |
| Antispin | Mørktonede ruder i bag |
| Apple carplay | Multifunktionsrat |
| Aut. nedbl. bakspejl | Navigation |
| Auto hold | Nøglefri adgang |
| Auto. nødbremse | Nøglefri tænding |
| Automatgear | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk forvarmning af batteri | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk lys | Ratbetjent gearskifte |
| Automatisk nødbremsesystem | Ratgearskifte |
| Bagagerumsdækken | Regnsensor |
| Bakkamera | Sædevarme |
| Bakspejl m. nedbl. | Skiltegenkendelse |
| Blindvinkelassistent | Splitbagsæde |
| DAB+ Radio | Sportssæder |
| Dæktryksmåler | Stemmebetjening |
| Digitalt cockpit | Svingbart træk (elektrisk) |
| Dynamisk blinklys i bag | Svingbart træk (manuelt) |
| El betjent bagklap | Tagræling |
| El indst. førersæde m. memory | Tonede ruder |
| El-justerbar lændestøtte | Trådløs mobilopladning |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Træk |
| Elektrisk kabinevarmer | Træthedsregistrering |
| Elektrisk parkeringsbremse | Udv. temp. måler |
| ESP / ESC | Varme i rat |
| Fjernlysassistent | Varmepumpe |
| Fod betjent bagklap | Vognbaneassistent |
| Fuld LED forlygter |