Skoda Enyaq60 iV Loft 5d
Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 9/2021 |
| Kilometertal | 95.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 412 km |
| Batterikapacitet | 58,3 kWh |
| Energiforbrug | 156 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 179 hk/310 nm |
| Acceleration | 8,9 sek. |
| Tophastighed | 160 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Sølvmetal |
Beskrivelse
🚗 SKODA ENYAQ iV 60 – 2021
🔋 Batteri: 59 kWh (netto)
⚡ Effekt: 179HK
🔌 DC hurtigladning: Op til 100 kW
♻️ Varmepumpe (bedre rækkevidde)
👨👩👧👦 5 sæder – perfekt familiebil
🌟 KOMFORT & KABINE
Komfortsæder foran
2-zoners klimaanlæg (Climatronic)
Multifunktions læderrat m. varme ♨️
Nøglefri start/stop (KESSY)
Automatisk nedblændeligt bakspejl
Elektriske sidespejle m. varme & elektrisk indklap
Midterarmlæn mellem forsæder
📱 INFOTAINMENT & TEKNOLOGI
Stor 13” infotainment skærm
Navigation
Trådløs Apple CarPlay/Android Auto
Trådløs opladning af mobil
DAB+ radio
Stemmestyring
🛡️ SIKKERHED & ASSISTENTER
Adaptiv fartpilot (ACC)
Lane Assist + Travel Assist
Blindvinkelassistent
Front assist m. nødbremse
Træthedsregistrering
Skiltegenkendelse
💡 LYS & SYNLIGHED
Matrix LED forlygter 🔦
Dynamiske LED baglygter
Automatisk lys & regnsensor
Coming/Leaving Home lys
Mørktonede ruder (SUNSET)
🛞 EKSTERIØR & DESIGN
20” originale VEGA alufælge
Tagræling
LED lysdesign
Flot Brilliant Silver metallak
📦 PRAKTISK & HVERDAG
Variabel bagagerumsbund
Parkeringssensor bag
Splitbagsæde m. armlæn
ISOFIX beslag
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 585 liter |
| Vægt | 1.923 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 465 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 586 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 20 tommer Alufælge | El-sidespejle m. varme |
|---|---|
| 3 zone klima | Elektrisk kabinevarmer |
| 4x el-ruder | ESP / ESC |
| ABS-bremser | Fartpilot |
| Adaptiv fartpilot | Fjernb. centrallås |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Fjernlysassistent |
| Airbags | Fuld LED forlygter |
|---|---|
| Alufælge | Fuldaut. klima |
| Android auto | Håndfrit til mobil |
| Antispin | Højdejust. forsæde |
| App integration | Integrerede rullegardiner |
| Apple carplay | Isofix |
| Aut. nedbl. bakspejl | Klimaanlæg, 3-zonet |
| Auto hold | Kørecomputer |
| Auto. nødbremse | Læderrat |
| Automatgear | LED baglygter |
| Automatisk nødbremsesystem | LED Kørelys |
| Automatisk start/stop | Matrix LED forlygter |
| Bagagerumsdækken | Multifunktionsrat |
| Bakspejl m. nedbl. | Musikstreaming via bluetooth |
| Blindvinkelassistent | Navigation |
| Centrallås | Nøglefri adgang |
| DAB+ Radio | Nøglefri tænding |
| Delkunstlæderindtræk | Parkeringssensor (bag) |
| Digitalt cockpit | Stemmebetjening |
| Dobbelt bagagerumsbund | Tagræling |
| Dynamisk blinklys i bag | Udv. temp. måler |
| El-klapbare sidespejle | USB C tilslutning |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Varme i rat |
| El-ruder | Varmepumpe |
| El-sidespejle | Vognbaneassistent |