Porsche 911 Carrera3,4 Coupé Tiptr. 2d
Detaljer
| Modelår | 1998 |
|---|---|
| 1. registrering | 7/1998 |
| Kilometertal | 127.000 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 8,3 km/l |
| CO2 udledning | 277 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 12.760 kr. / år |
| Ydelse | 300 hk/350 nm |
| Acceleration | 6,0 sek. |
| Tophastighed | 275 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 5 |
| Trækvægt | - |
| Farve | Sort |
Beskrivelse
Porsche 911 (996) fra 1998 – for den kræsne entusiast
Sælger min ekstremt velholdte Porsche 911 (996) fra 1998. Bilen fremstår i særdeles flot stand, både kosmetisk og mekanisk, og er passet og plejet efter alle kunstens regler.
Der medfølger fuldt udfyldt servicebog med dokumenteret historik, hvilket afspejler det omhyggelige ejerskab og løbende vedligeholdelse gennem årene. Kabine, lak og teknik står skarpt, og bilen er klar til både søndagskørsel og længere ture uden bekymringer.
Dette er en oplagt bil til den passionerede Porsche entusiast, der ønsker en tidlig 996 med karakter, autenticitet og god samvittighed. En bil der både kan nydes nu og har potentiale som langsigtet samlerobjekt. Der er betalt moms af bilen så det behøver du ikke at tænke på.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Coupe |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.365 kg |
| Bredde | 177 cm |
| Længde | 443 cm |
|---|---|
| Højde | 131 cm |
| Lasteevne | 400 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| Cylindre | 6 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Nej |
| Airbags | 4 |
| Tankkapacitet | 64 l |
| Døre | 2 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | El-ruder |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | Navigation |
| Aircondition | Nøglefri tænding |
| Alufælge | Sædevarme |
| Automatgear | Servo |
| El komfortsæder |