Nulstil
Køb
Personbil
Peugeot
5008
Syd- og Vestsjælland
Ukendt
Viser: 1 biler til salg
Sortér:
Forhandlerlogo

Peugeot 5008

1,2 e-THP 130 Active 7prs 5d

179.800 kr.

  • 9/2018
  • 79.000 km
  • 20,0 km/l
  • Manuelt gear
  • Benzin
9/2018
79.000 km
20,0 km/l
Pæn og velholdt 5008 med god indstigningshøjde, og 7 sæder! Helt op til 20 km/l, og kun 730 kr. i halvårlig vægtafgift. 1 EJER - FULD SERVICEBOG FRA PEUGEOT - UNDERVOGNSBEHANDLET - TANDREM SKIFTET 2023 - LEVERES NYSYNET & NYSERVICERET Interiør: - Kørecomputer - Digitalt cockpit - Bagagerumsdækken - Multifunktionsrat - Læderrat - Stofindtræk - Højdejusterbart førersæde - Højdejusterbare forsæder - Splitbagsæde - 3 individuelle sæder i bag - 7 personers - Ambiente belysning Eksteriør: - 17" alufælge - El-klapbare sidespejle m/varme - Tågelygter - Led kørelys - Tagræling - Mørktonede ruder i bag - Aftageligt træk Komfort: - Aircondition - Fuldautomatisk 2 zone klimaanlæg - Centrallås - Fartpilot - Automatisk nedblænding af bakspejl - Udvendig temperatur måler - Sædevarme - 4x el-ruder - Automatisk start/stop Multimedie: - Cd/radio - Navigation - Håndfrit til mobil - Musikstreaming via bluetooth - Android auto - Apple carplay - Usb-c tilslutning Assistance & Sikkerhed: - Regnsensor - Parkeringssensor (bag) - Dæktryksmåler - Træthedsregistrering - Førerovervågning med advarsel - Skiltegenkendelse - Automatisk lys - Airbag - Antispin - Esp - Vognbaneassistent - Automatisk nødbremsesystem - Stemmebetjening - Auto hold Hos Bischoff biler tager vi din bil i bytte uanset km, stand, alder, så lad os finde en god byttepris! Vi hjælper gerne med fordelagtig finansiering med og uden udbetaling. Vidste du at hos Bischoff biler, bruger vi i gennemsnit 6.000 kr. på skjulte fejl/mangler efter slutsedlen er underskrevet? Det vigtigste for os, er at du bliver godt kørende!
Slagelse, Syd- og Vestsjælland
Forhandlerlogo
Side 1 af 1

peugeot

Peugeot 5008 er ligesom den mindre Peugeot 3008 en kompakt-MPV, hvor det primært handler om at få plads til hele familien. Bilen er designet til at være fornuftig og praktisk. Der er mulighed for at få den med både fem og syv sæder, og sæderne kan alle foldes ned, så de danner et fladt gulv og dermed giver mulighed for at transportere ting på op til 2,74 meter - man undgår således at skulle tage sæderne ud af bilen. Dermed har Peugeot 5008 taget kampen op mod konkurrenterne som bl.a. Mazda5 og Renault Scenic. I 2014 har bilen fået et facelift, og Peugeot 5008 er siden blevet rost for det nye design, og bilpressen havde kun rosende ord overfor indretningen i kabinen og i lige så grad overfor køreegenskaberne. Peugeots motorprogram inkluderer blandt andet et mikrohybridsystem til den lille dieselmodel, der giver ekstra kræfter og bringer brændstofforbruget helt op på 23,3 km/l. Den eneste benzinmotor, Peugeot har valgt at sælge 5008 med, kan lige komme op på 14,5 km/l. Bilen er populær, og der er en del på de danske veje. Det er dog primært dieselmodellerne, der er til salg. Så hvis du leder efter en brugt Peugeot 5008, er der størst held med at finde en dieseludgave. Peugeot 5008-ejere har købt en del ekstraudstyr til deres biler, så det er også en god idé at kigge på flere forskellige. Der kan være penge at hente.

Udstyr

Ligesom den mindre udgave, Peugeot 3008, findes der to udstyrsvarianter for Peugeot 5008. Men der er kræset lidt mere i pakkerne på den større model. Den første udgave hedder Access, og her får du LED kørelys, aircondition, el-ruder og -spejle, fartpilot og -begrænser, fjernbetjent centrallås, læderrat, Hill Assist og klapborde bag førersædet. Opgraderingen Style fås med enten 16” eller 17” alufælge, og de samme tilvalg som i Access. Aircondition er dog opgraderet til klimaanlæg, og den tredje sæderække er inkluderet i pakken. Samtidig får du baksensor og Peugeots stabilitetsprogram Snowmotion.

Konkurrenter

De primære konkurrenter til Peugeot 5008 er Mazda5, Volkswagen Touran, Ford C-Max og Opel Zafira.
Bilbasen er en del af Vend. Vend er ansvarlig for dine data på denne hjemmeside. Læs mere