Nissan Leaf40 Tekna 5d
Kontantpris
79.900 kr.Detaljer
| Modelår | 2019 |
|---|---|
| 1. registrering | 8/2019 |
| Kilometertal | 46.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (NEDC) 350 km |
| Batterikapacitet | 39,0 kWh |
| Energiforbrug | 141 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 150 hk/320 nm |
| Acceleration | 8,6 sek. |
| Tophastighed | 144 km/t |
| Trækvægt | - |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
Meget velholdt uden skader. Nissans højeste udstyrsvariant (Tekna) med Bose lydanlæg.
Nye helårsdæk fra 2025. En komfortabel bil der er billig i drift. Ikke kørt mange kilometer og har været til service hvert år hos Nissan i Køge (PMA biler)
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 290.220 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 405 liter |
| Vægt | 1.655 kg |
| Bredde | 179 cm |
| Længde | 449 cm |
|---|---|
| Højde | 154 cm |
| Lasteevne | 340 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fjernlysassistent |
|---|---|
| Adaptiv fartpilot | Fuldaut. klima |
| Aircondition | Internet |
| Alufælge | LED Kørelys |
| Auto. nødbremse | Navigation |
| Automatgear | Nøglefri tænding |
| Automatisk lys | Parkeringssensor (for) |
|---|---|
| Bakkamera | Sædevarme |
| Blindvinkelassistent | Servo |
| Dæktryksmåler | Vognbaneassistent |
| El-ruder |