Nulstil
Køb
Personbil
Land Rover
Defender 90
Viser: 4 biler til salg
Sortér:

Land Rover Defender 90

2,5 TD5 5d

190.000 kr.

  • 5/1999
  • 344.000 km
  • 9,0 km/l
  • Manuelt gear
  • Diesel
5/1999
344.000 km
9,0 km/l
Land Rover Defender 90 TD5, charme, selvtillid og sjæl i verdensklasse Lad os være ærlige: en Defender er ikke en bil for den nervøse type ;-) Men er du typen der forstår, at rigtige biler har rigtige historier, så læs videre. Denne her bil er simpelthen bare fed. Den har en tilstedeværelse, som ingen ny bil kan købe sig til. Den ruller ind på parkeringspladsen og folk kigger. Ikke fordi den råber højt, men fordi den ikke behøver det. Defender 90'eren har charme, selvtillid og en ægthed, der er sjælden. Den er bare lækker, og det ved den godt. Hvad er det her? En klassisk Defender 90, 2,5L TD5 dieselmotor, fra 1999. Mørkegrøn, som en Defender skal være. Sidst synet 30. juni 2025, og den har endda dieselpartikelfilter, så du kan rulle ind i miljøzonerne uden at blinke med øjnene. Hvad er der gjort ved den? I 2025 er der lagt henholdsvis 67.800 kr., 21.165 kr. og 16.846 kr. på bilen hos værksted. Det er ikke småpenge, men det er heller ikke en bil vi bare har ladet sejle. Alle værkstedregninger medfølger helt tilbage fra 2020. Stand? God stand. Med livets erfaring. Fordi det er det, en Defender er. Hvorfor sælger vi? Familien er vokset, og vi vil gerne have ungerne med på eventyrene. Så vi opgraderer til en 110'er, der er simpelthen brug for lidt mere plads i anden række. Har du en 110'er du vil bytte, hører vi meget gerne fra dig. Pris: 190.000 kr. Første indregistrering: 12. maj 1999 Er du interesseret kan jeg både sender flere billeder, video og du kan komme og se den i Højbjerg, Aarhus. Ring eller skriv, den venter ikke evigt. ??
Højbjerg, Østjylland

Land Rover Defender 90

2,5 TD5 3d

249.900 kr.

  • 8/2002
  • 220.000 km
  • 9,9 km/l
  • Manuelt gear
  • Diesel
8/2002
220.000 km
9,9 km/l
Land Rover Defender 90” TD5 fra 2002 på hvide plader og med partikelfilter. Den helt autentiske "Defender 90”, i fremragende stand, med bagsæder og i farven grønmetal. Bilen henvender sig specielt til dig, der ønsker den “helt rigtige” Defender med masser af karakter og patina, men samtidig sætter pris på en bil som er driftsstabil og hvor du kan køre med mere end en passager ad gangen. Bilen er nysynet, og er i fin stand, uden nogen rust i rammen samt et lavt kilometertal. Desuden har bilen et webasto fyr, som er en nødvendighed i de kolde vinterdage. Kører godt og har over vinteren været opmagasineret indendørs. ** Nævneværdige ting ved bilen: ** Nysynet ** Rust i ramme udbedret ifm syn ** Beslag ved benzin udskiftet. ** Nye bumpstop på bagaksel ** Trinbrædder udskiftet ** Renovering af styretøj/styrehus og servoslanger ** Pakninger skiftet i fortøj ** Stor service i sommeren 2025 ** Servicebog medfølger. ** Partikelfilter, som gør at bilen må køre i miljøzoner. ** Webasto fyr ** Den opnår klassikerstatus i 2027. ** Bilen er en rigtig klassiker, som bare bliver bedre og bedre. OBS: Webastofyr melder fejl F06, som indikerer at temeperatursensoren er defekt. Denne del skal blot skiftes Henvendelser foretrækkes per sms til: +45 6171 8397 På forhånd mange tak
Hornbæk, Nordsjælland

Land Rover Defender 90

2,5 TD5 Station Wagon 3d

125.000 kr.

  • 6/2004
  • 246.000 km
  • 9,9 km/l
  • Manuelt gear
  • Diesel
6/2004
246.000 km
9,9 km/l
En bil der er drift sikker og starter første gang. Alle dele er orginale, men den har ikke patikelfilter. Gearkasse er skiftet 2023.
Roskilde, Syd- og Vestsjælland

Land Rover Defender 90

2,4 TD4 SVX 60th Anniversary Edition 2d

499.900 kr.

  • 11/2009
  • 42.144 km
  • 8,0 km/l
  • Manuelt gear
  • Diesel
11/2009
42.144 km
8,0 km/l
Nogle biler er mere end blot køretøjer – de er kulturelle ikoner. Land Rover Defender 90 SVX 60th Anniversary er netop sådan en bil. Skabt for at fejre Land Rovers 60‑års jubilæum, er SVX‑udgaven den mest kompromisløse, fabriksbyggede og eksklusive Defender nogensinde produceret. Denne Defender 90 SVX har kørt blot 42.144 km og fremstår som et sjældent og eftertragtet eksemplar af den ultimative klassiske Defender. Defender SVX blev lanceret i 2008 i anledning af Land Rovers 60‑års jubilæum og produceret i stærkt begrænset antal. Modellen var ikke blot en kosmetisk specialudgave, men en fabriksoptimeret topversion, udviklet til entusiaster, samlere og professionelle brugere med forkærlighed for det kompromisløse. SVX‑udgaven er kendetegnet ved en lang række unikke detaljer, herunder: Specialudviklet roll‑over protection Unikke aluminiumseksponerede karrosseridele Sportsudstødning Eksklusive SVX‑fælge Sportssæder og SVX‑interiørdetaljer Unik 60th Anniversary badging og finish Resultatet er en Defender med både rå funktionalitet og fabriksmonteret performance‑attitude, som adskiller sig markant fra standardudgaverne. Defender 90 – den mest eftertragtede konfiguration Korte akselafstande, kompakte mål og kompromisløs terrænegenskaber gør Defender 90 til den mest efterspurgte variant blandt samlere. Sammen med SVX‑specifikationen opnås en kombination, der sjældent ses på markedet i dag. Kilometerstand og stand Med kun 42.144 km har denne Defender haft et langt mere skånsomt liv end de fleste. Kilometertallet understøtter bilens generelle fremtoning som et velholdt og korrekt eksemplar – og gør den særligt interessant som samlerbil, uden at den mister sin fulde brugbarhed.
Kongens Lyngby, København
Side 1 af 1

Brugte Land rover Defender 90 - Populære varianter

Bilbasen er en del af Vend. Vend er ansvarlig for dine data på denne hjemmeside. Læs mere