Ford Mondeo2,0 TDCi 140 Collection 5d
Detaljer
| Modelår | 2013 |
|---|---|
| 1. registrering | 6/2013 |
| Kilometertal | 429.000 km |
| Drivmiddel | Diesel |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 20,4 km/l |
| CO2 udledning | 130 g/km |
| Euronorm | 6 |
|---|---|
| Periodisk afgift | 4.960 kr. / år |
| Ydelse | 140 hk/320 nm |
| Acceleration | 9,5 sek. |
| Tophastighed | 210 km/t |
| Geartype | Manuel |
| Antal gear | 6 |
| Trækvægt | 1.800 kg |
| Farve | Brun |
Beskrivelse
Sælger bilen, da jeg ikke længere har behov for en dieselbil. Den kører godt og er i meget fin stand i forhold til kilometertallet.
Der er dokumentation på alt der er lavet på bilen siden den var ny (fra tidligere ejer) samt helt udfyldt servicebog.
Lavet ved seneste syn:
Parkeringsbremse
Bremseklodser og skiver
Bremsecaliper
Støddæmpere
Styrekugler
Justering af forlygter
- Lavet for nyligt:
Ny turbo
Nye dyser
Partikelfilter renset
Udstyrsliste:
Bluetooth musikstreaming
Håndfri mobiltelefoni
Fartpilot
Klimaanlæg / Aircondition
Multifunktionsrat
Parkeringssensor for og bag
El-klapbare sidespejle m. varme
El-ruder for og bag
Opvarmet forrude og bagrude
Sædevarme foran
Tonede ruder
Tripcomputer / kørecomputer
ISOFIX
Tågelygter
Fjernbetjent centrallås
7 airbags
Servostyring
El forsæder
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.457 kg |
| Bredde | 189 cm |
| Længde | 478 cm |
|---|---|
| Højde | 150 cm |
| Lasteevne | 723 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.800 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Tankkapacitet | 70 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fuldaut. klima |
|---|---|
| Aircondition | Navigation |
| Alufælge | Parkeringssensor (for) |
| El komfortsæder | Sædevarme |
| El-ruder | Servo |
| Fartpilot | Træk |