Bilbasen Forum
Vurdering af annonce
Johnny Astrup Andersen
bruger siden
14-09-2005
20-02-2009 kl. 11:28
Henrik Hollesen
bruger siden
23-11-2003
20-02-2009 kl. 12:00
H P
bruger siden
06-01-2004
20-02-2009 kl. 12:25
jeg ville ikke skrive det i en privatannonce, det lyder som om at du godt ved at der er noget galt med den og ikke vil kendes ved den.
Skriv hellere "gerne FDM-test" eller sådan noget.
Du skriver at du har tilpasset prisen til markedet, problemet er nok at "markedet" er forsvundet.
De kunder som før købte en sjov ældre luxusbil som din, køber nok en Peugeot 207 SW HDi eller en Fabia Stationcar TDi til samme pris men langt mere økonomisk og uden dyre reperationer foreløbig.
Du kan evt. prøve at særtte den på bilauktion( www.autocom.dk ) den pris der bydes der er nok det din bil er værd i dagens Danmark, er det for lidt, så behold den.
Martin Sønderskov Nielsen
bruger siden
11-12-2004
20-02-2009 kl. 15:50
Man kan jo ikke sætte de alu på og lade værd med at sænke den. Manden ville jo fremstå som komplet idiot. Men det gør han ikke da den er sænket ordentligt. Det er lidt ligesom hvis du til en Fest har habit-jakke og slips på, og så shorts... Sådan en bil bør sænkes, hvis du have en mere sikker bil.
Min Mondeo st.car har også "Morfar-sænkningen" og den kører altså dejligt. Og det er altså ikke nogen Brian-bil.
Martin Sønderskov Nielsen
bruger siden
11-12-2004
20-02-2009 kl. 15:56
Og som en anden har nævnt, Motoren. Den har ikke ligefrem det bedste ry. Det er altså en væsentlig del.
Og så er det ikke en St.car. Stort minus.
Og så er der det med Gearkassen. Der går lidt religion i den om det skal være Aut. eller manuel.
Men lige umiddelbart står den da flot, ser det ud til.
Men Tålmodighed vil nok være en rigtig god idé...
Martin Sønderskov Nielsen
bruger siden
11-12-2004
20-02-2009 kl. 16:54
H P
bruger siden
06-01-2004
21-02-2009 kl. 08:38
"morfar" og antal af millimeter og al det skidt :-)
Det er subjektivt om man kan lide sænkninger, personligt kan jeg ikke se fidusen, fabrikken bruger mange miliarder på opsætningen af bilen, så kommer der et eller andet firma og bilder jer ind at bilen bliver meget bedre hvis i liiige køber nye fjedre til 4.000,- ???
Ja, den bliver sikkert 0,7 sekundt hurtigere rundt på Nürenbergringen, men hvad fanden skal jeg bruge det til når jeg hver dag kører over de samme fartbump og sidder og bander over den #¤%%&# affjedring.
"jammen det ser SÅÅÅ godt ud"
"GÚ GØR DET EJ"
Hvis alle mennesker på kloden syntes at det "ser så godt ud" tror i så ikke at fabrikkerne ville "skamsænke" bilerne inden de forlod fabrikken ???
Ovennævnte er selvfølgelig bare min personlige holdning, og hvad er min pointe så ??
Øhh, jo Det er altså ikke alle der vil købe en bil der er sænket.
Til Johnny: Undskyld mit indlæg, og held og lykke med salget.
Thomas Pedersen
bruger siden
21-09-2004
21-02-2009 kl. 10:30
H P
bruger siden
06-01-2004
21-02-2009 kl. 11:19
Jeg vil godt medgive at jeg er gået lidt galt i byen i forhold til Johnny´s oprindelige indlæg.
Manden spørger forum til råds vedr. salg af sin bil og jeg skriver en lang smøre om sænkninger ??
Så kommer der en masse kommentarer om 35mm og "morfar" og der står jeg altså af :-)
Nok om det, jeg er jo nok bare en "olding" i fyrrene, som godt kan lide en sofa som du kalder det.
jeg må løbe nu, min datter kræver jeg læser en historie for hende
P.S jeg er altid frisk på en "meningsudveksling" om sænkningssæt.
Med ønsket om en god week-end
Henrik
Martin Sønderskov Nielsen
bruger siden
11-12-2004
21-02-2009 kl. 22:38
"Morfar-sænkning" er bare et udtryk for at man har sænket bilen lidt, uden den mister alt komforten. Altså både for synets skyld, men også for sikkerhedens skyld.
Dem der har Gevind-undervogn og lign eller dem der sænker bilen 60 mm og mere... det er Brian-biler og der mister man alt komfort. Men er man nede i 20-40 mm i en nyere bil, er det kun en forbedring af bilens køreegenskaber.
Martin Sønderskov Nielsen
bruger siden
11-12-2004
21-02-2009 kl. 22:48
Prøv at forestille dig at du kommer kørende på motorvejen med 130 kmt.
Der er et større dyr der render ud foran bilen.
Du kan nå at prøve at styre uden om, Men hvis bilen ikke er sænket minimerer man chancen for at slippe godt fra det, idet der er større chance for at bilen skrider for dig, fordi undervognen er for blød.
Men hvis Bilen er sænket øger du chancen for at kunne styre uden om, uden at den skrider for dig. Så det er altså mere sikkert.