VW Golf VII1,4 TSi 122 Comfortline BMT 5d
Detaljer
| Modelår | 2014 |
|---|---|
| 1. registrering | 12/2013 |
| Kilometertal | 151.000 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 18,9 km/l |
| CO2 udledning | 122 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 1.760 kr. / år |
| Ydelse | 122 hk/200 nm |
| Acceleration | 9,3 sek. |
| Tophastighed | 203 km/t |
| Geartype | Manuel |
| Antal gear | 6 |
| Trækvægt | 1.400 kg |
| Farve | Sølvmetal |
Beskrivelse
VW Golf 7 1.4 tsi 122 hk comfortline BMT, 2014 model, 151.000km, nyserviceret med nyt olie og oliefilter d. 30.03.2026. Nysynet for 8 mdr. siden og har lav grøn ejerafgift.
Ikke ryger bil, i rigtig fin stand og med 17" originale alufælge med sommerdæk, samt originale alufælge med vinterdæk medfølger.
Udstyr indeholder bla:
DK pakke, sædevarme, fartpilot, 2 zonet klima, parkeringscensor for og bag, fjernb. centrallås, regnsencor, aut. nedbl. bakspejl, 4 x elruder, el-sidespejle med varme, højdejusterbar forsæder, armlæn for og bag, tågelygter, køl i handskerum, kørecomputer, infocenter, splitbagsæde.
Kobling skiftet på VW garanti dec. 2022.
Har været en velkørende, driftsikker og økonomisk bil for os, og den er klar til ny ejer og mange flere km.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 293.496 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.225 kg |
| Bredde | 180 cm |
| Længde | 426 cm |
|---|---|
| Højde | 145 cm |
| Lasteevne | 585 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.400 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Tankkapacitet | 50 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fartpilot |
|---|---|
| Alufælge | Fuldaut. klima |
| Automatisk lys | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk start/stop | Sædevarme |
| El-ruder | Servo |