VW e-Golf VII5d
Detaljer
| Modelår | 2018 |
|---|---|
| 1. registrering | 7/2018 |
| Kilometertal | 144.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (NEDC) 300 km |
| Batterikapacitet | 35,8 kWh |
| Energiforbrug | 127 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 136 hk/290 nm |
| Acceleration | 9,6 sek. |
| Tophastighed | 150 km/t |
| Trækvægt | - |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
VW Golf EL - den velkendte Golf model, her som elbil med op til 300 km rækkevidde på ren el og massere af udstyr som;
- 16 " Alufælge
- Adaptiv fartpilot m. fartbegrænser
- Touchskærm m. Apple Carplay & Android Auto
- Navigation
- LED lygter
- Parkeringssensor for & bag
- Klimaanlæg i 2 zoner & sædevarme
- Autohold
- Monteret m. helårsdæk
16" Alufælge, Aircondition, Android Auto, Apple CarPlay, Bluetooth, DAB radio, El-foldbare spejle m. varme, El-håndbremse, El-rudehejs for & bag, Fartbegrænser (limiter), Fartpilot adaptiv, Fjernbetjent centrallås, Håndfri telefon, Klimaanlæg 2-zoner, Køl i handskerum, Kørecomputer, Multifunktionsrat, Navigation, Nøglefri betjening, Opvarmet forrude, Parkeringssensor for & bag, Regnsensor, Ratbetjent multimedie system , SD kortlæser, Sædevarme for, Touchskærm, Trykknapstart, Valgbare køreprogrammer, 4-vejs justérbart rat, Ambiente belysning, Armlæn - justérbart/flytbart, Bagagerumsdækken, Dobbelt bagagerumsbund, Højdejustérbare forsæder, Justerbar lændestøtte, Kopholder, Ski-lem, Splitbagsæde, Follow Me Home Light, Fuld LED forlygter, LED baglygter, LED kørelys, Kurvelys, Monteret m. helårsdæk, Områdebelysning, ABS, Autohold, ESP, Automatisk nødbremsesystem, Isofix, PCA - Aktiv Parkeringskollisionsassistent, Træthedsregistrering
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 308.695 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 380 liter |
| Vægt | 1.615 kg |
| Bredde | 180 cm |
| Længde | 427 cm |
|---|---|
| Højde | 148 cm |
| Lasteevne | 405 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 16 tommer Alufælge | Håndfrit til mobil |
|---|---|
| 2 zone klima | Intelligent hastighedsassistent |
| ABS-bremser | Isofix |
| Adaptiv fartpilot | Justerbar lændestøtte |
| Aircondition | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Alufælge | Køl i handskerum |
| Ambiente belysning | Kørecomputer |
|---|---|
| Android auto | Kurvelys |
| Antispin | LED baglygter |
| Apple carplay | LED Kørelys |
| Auto. nødbremse | Multifunktionsrat |
| Automatgear | Navigation |
| Automatisk nødbremsesystem | Områdebelysning |
| Bagagerumsdækken | Regnsensor |
| DAB radio | Sædevarme |
| Dobbelt bagagerumsbund | SD kortlæser |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Splitbagsæde |
| ESP / ESC | Træthedsregistrering |
| Fjernb. centrallås | Varme i forrude |
| Fuld LED forlygter |