Volvo EX40Extended Range Ultra 5d
Detaljer
| Modelår | 2025 |
|---|---|
| 1. registrering | 8/2025 |
| Kilometertal | 24.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 568 km |
| Batterikapacitet | 82,0 kWh |
| Energiforbrug | 168 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 180 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 252 hk/420 nm |
| Acceleration | 7,3 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Hvidmetal |
Beskrivelse
**Volvo EX40 Extended Range Ultra – 2025 – 24.000 km**
**Udstyrshøjdepunkter:**
- Adaptive Cruise Control
- Pilot Assist
- 360 graders kamera
- Varmepumpe
- Aut. nedblændende bakspejl
- Thor's Hammer Full HD Pixel Teknologi LED forlygter
- Parkeringssensorer for, bag og siden
- Regnsensor
- 2-zone klimaanlæg
- Google Automotive med Maps, Assist og App's
- Apple CarPlay og Bluetooth
- DAB+ radio og trådløs telefonopladning
- Volvo Cars-APP
- Elbetjent bagklap med "Hands Free" åbning og nøglefri betjening
- ISOFIX til sikker montering af autostole
- Sædevarme foran & bag
- 19" alufælge
Hos Pedersen & Nielsen vælger vi kun de bedste brugte biler. Bilerne klargøres via en omfattende kvalitets kontrol, godkendt af Volvo Cars Danmark.
Med Volvo Selekt får du tryghed og en ægte Volvo-oplevelse, både før og efter du får udleveret din nøgle af os, der til får du følgende:
✓ 60 måneders garanti fra 1. indregistrering uden km. begrænsning
✓ 12 måneders Volvo assistance i hele Europa
✓ 155 punkter tjekket af Volvo-uddannede teknikere
✓ Leveret med nyeste software opdateringer
✓ Volvo SELEKT er din sikkerhed for et trygt køb
✓ Professionel gennemgang af bilen ved udlevering.
For mere information eller en prøvetur, kontakt os på aabenraa@autohus.dk.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 421.620 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 419 liter |
| Vægt | 2.075 kg |
| Bredde | 186 cm |
| Længde | 444 cm |
|---|---|
| Højde | 165 cm |
| Lasteevne | 445 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Elsæder |
|---|---|
| 2 zone klima | ESP / ESC |
| 360° kamera | Fod betjent bagklap |
| 4x el-ruder | Fuld LED forlygter |
| ABS-bremser | Håndfrit til mobil |
| Adaptiv fartpilot | Højdejust. forsæde |
| Alufælge | Intelligent hastighedsassistent |
|---|---|
| Antispin | Isofix |
| App integration | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Apple carplay | Musikstreaming via bluetooth |
| Aut. nedbl. bakspejl | Nøglefri adgang |
| Auto. nødbremse | Nøglefri tænding |
| Automatgear | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk nødbremsesystem | Parkeringssensor (for) |
| Bagagerumsdækken | Regnsensor |
| Bakkamera | Sædevarme |
| Bakspejl m. nedbl. | Skiltegenkendelse |
| Blindvinkelassistent | Splitbagsæde |
| DAB radio | Træk |
| El indst. førersæde | Træthedsregistrering |
| El indst. førersæde m. memory | Udv. temp. måler |
| El-justerbar lændestøtte | USB C tilslutning |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Varme i rat |
| El-soltag | Varmepumpe |