Volvo EX40Extended Range Plus 5d
Detaljer
| Modelår | 2025 |
|---|---|
| 1. registrering | 11/2024 |
| Kilometertal | 9.900 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 571 km |
| Batterikapacitet | 82,0 kWh |
| Energiforbrug | 167 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 252 hk/420 nm |
| Acceleration | 7,3 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Sølvmetal |
Beskrivelse
**Brugt Volvo XC40 Extended Range Plus fra 2024 – 9.900 km**
**Hovedfunktioner:**
- Adaptive Cruise Control & Pilot Assist
- Automatisk nedblændende bakspejl og sidespejle
- Elektrisk indfoldbare sidespejle
- El-Justerbart førersæde med hukommelse
- LED forlygter med Active High Beam
- Parkeringssensor for & bag
- Bakkamera
- Regnsensor
- Vognbaneassistent og advarsel mod vognbaneskift
- 2 zoners klimaanlæg
- Apple CarPlay & Bluetooth forbindelse
- DAB+ radio & High Performance audio system
- Trådløs telefonopladning
- Volvo Cars-APP
- Elektrisk betjent bagklap med "Hands Free" åbning
- Nøglefri betjening
- ISOFIX-beslag
- Sædevarme for
- Metallak
- Cross Traffic Alert
- Skiltegenkendelse
- Automatisk nødbremsesystem
Hos Pedersen & Nielsen vælger vi kun de bedste brugte biler. Bilerne klargøres via en omfattende kvalitets kontrol, godkendt af Volvo Cars Danmark.
Med Volvo Selekt får du tryghed og en ægte Volvo-oplevelse, både før og efter du får udleveret din nøgle af os, der til får du følgende:
✓ 60 måneders garanti fra 1. indregistrering uden km. begrænsning
✓ 12 måneders Volvo assistance i hele Europa
✓ 155 punkter tjekket af Volvo-uddannede teknikere
✓ Leveret med nyeste software opdateringer
✓ Volvo SELEKT er din sikkerhed for et trygt køb
✓ Professionel gennemgang af bilen ved udlevering.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 401.621 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 419 liter |
| Vægt | 2.075 kg |
| Bredde | 186 cm |
| Længde | 444 cm |
|---|---|
| Højde | 165 cm |
| Lasteevne | 445 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Fjernlysassistent |
|---|---|
| 2 zone klima | Fod betjent bagklap |
| ABS-bremser | Håndfrit til mobil |
| Adaptiv fartpilot | Højdejust. forsæde |
| Alarm | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Alufælge | Mørktonede ruder i bag |
| Antispin | Musikstreaming via bluetooth |
|---|---|
| Apple carplay | Nøglefri adgang |
| Aut. nedbl. bakspejl | Nøglefri tænding |
| Auto. nødbremse | Parkeringssensor (bag) |
| Automatgear | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk nødbremsesystem | Regnsensor |
| Bagagerumsdækken | Sædebetræk, stof |
| Bakkamera | Sædevarme |
| Bakspejl m. nedbl. | Stofindtræk |
| Blindvinkelassistent | Tonede ruder |
| El indst. førersæde m. memory | Udv. temp. måler |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Varme i rat |
| ESP / ESC | Varmepumpe |